Sosyalist İşçi - Devrimci, Antikapitalist Haftalık Gazete


DSİP ve Küresel BAK’tan barış çağrısı! PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 18 Ekim 2014 11:42

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) tarafından yapılan “Kobanê halkı yalnız değil: Bijî berxwedana Rojava!” başlıklı basın açıklamasında, sınırın ötesindeki kardeşleriyle dayanışmak için insan zinciri oluşturan Kürtlere saldıran, yaralı YPG militanlarını sınırdan içeri almakta zorluklar çıkaran ve PYD’ye işbirliği için “kantonların dağıtılmasını” dayatan hükümetin çözüm sürecini ateşe attığı vurgulandı.

Ortadoğu’nun kan gölüne dönmesinin asıl sorumlusu olan ABD ve müttefiklerinin IŞİD’e saldırma bahanesiyle Suriye ve Irak’ı bombaladığını ve sivilleri öldürdüğünü aktaran açıklamada, Kobanê’deki insanî krizin AKP’nin de ABD’nin de umrunda olmadığı belirtildi.

IŞİD’i yenmenin mümkün olduğunu belirten DSİP, bunun için Kobanê direnişiyle dayanışmak ve Kobanê-Suruç-İstanbul-Ankara ve İzmir’de barışı, demokrasiyi ve çözümü talep etmenin önemini hatırlattı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK) açıklaması ise, hükümetin izlediği “bekle, gör” politikasının özellikle Kürt halkında büyük bir gerilim yarattığını, Kobanê’deki katliam girişimine yönelik öfkenin toplumda bir şiddet ve çatışma ortamına sebep olduğunu vurguladı.

BAK, Türkiye’de yaşayan herkesin barış ortamına ihtiyacı olduğunu ifade ederek, hükümetin çözüm süreciyle ilgili adım atmasını talep etti. BAK’ın açıklamasında ayrıca, “Çözüm sürecinin ruhuna uygun olmayan, sıkıyönetim uygulamasını devreye sokan, şehir merkezlerine asker yerleştiren tutumlara son verilmelidir” denildi.

AddThis Social Bookmark Button
 

559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Buradasınız  : Anasayfa Arşiv 500 - 18 Ekim 2013 DSİP ve Küresel BAK’tan barış çağrısı!