Sosyalist İşçi - Devrimci, Antikapitalist Haftalık Gazete


557 - 8 Mart 2016
Sİ diyor ki: "Parayı almadan gelme" PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 18:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Güney Amerika gezisinde hem de Davutoğlu’nun AB-Türkiye zirvesinde Avrupa liderleriyle mülteci sorununa dair yaptığı görüşme hakkında tuhaf şeyler söyledi. Amerika seyahatinde yaptığı bir konuşmada, yine Suriyeli mültecilere Türkiye’nin yardım etmesini fakat AB ülkelerinin etmemesini anlatırken, “Almanya bizden daha mı fakir?” demişti.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Kayyum Cumhuriyeti PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 18:06

Kemal Başak

İktidar partisi 17-25 Aralık (2013) yolsuzluk soruşturmalarının intikamını almaya devam ediyor. Bu soruşturmaların ardındaki güç olarak gördüğü Fethullah Gülen Cemaati’ni “Paralel Yapı” olarak tanımlayan AKP liderliği önceliğini emniyet ve yargı bürokrasisi içindeki Cemaatçi unsurların “temizliğine” vermişti.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Haftanın Irkçısı: Cizre katliamını övenler PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:47

Cizre’de 200’e yakın sivilin bina bodrumlarında katledilmesi sonrasında Eskişehirspor taraftarlarının “Aşk bodrumda yaşanıyor güzelim” sözü ile katliamı övmesinin ardından bu defa da Tarsus İdmanyurdu-Amedspor maçında benzer bir pankart açıldı.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Velev ki başarılı değil! PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:44

Yıldız Önen

HDP, HDK, DTK ve DBP’nin Sur’da devlet güçleri tarafından çeşitli evlerin bodrumlarında sıkıştırılan insanlarla dayanışmak için yaptığı yürüyüş çağrısına, yürüyüş öncesi ve sonrası iki farklı tepki gösterildi devlet yetkilileri ve devlet gazetecileri tarafından.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Vekilime Dokunma! PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:42

Dolmabahçe Mutabakatı'nın ilan edilmesinden ve Erdoğan'ın müzakere masasını devirmesinden sonra Kürt halkına yönelik olarak başlatılan savaş, başta Cizre, İdil ve Diyarbakır'ın Sur ilçelerinin ağır silahlarla yıkılmasıyla birlikte yeni bir boyut kazanarak sürüyor.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Pazartesi, 21 Mart 2016 17:44
Devamını oku...
 
Kürtlerin özerkliğinden sana ne ABD! PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:27

Arife Köse

Charlie Chaplin, meşhur Büyük Diktatör filminin yine meşhur “dünya balonuyla dans” sahnesinde hakikaten dünya balonuyla danseder. Aslında o sahne gerçeğin değil, onun içinde yaşadığı kibirli hâlin ifadesidir.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:24
Devamını oku...
 
Suriye'de devrimin talepleri yeniden sokaklarda PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:23

Suriye’de geçen hafta başlayan “düşmanlıkların durdurulması” süreciyle birlikte çatışmaların önemli ölçüde azalmasıyla rejim karşıtları yeniden sokaklara dökülerek beş yıldan beri devam eden savaşa rağmen hala değişim istediklerini, Esad’ın iktidarda kalmasını istemediklerini gösterdiler.

5 Mart Cuma günü Suriye’de yaklaşık 104 yerde “Devrim Sürüyor” sloganıyla gösteriler düzenledi. Cuma namazının ardından bir araya gelen göstericiler, rejimin düşmesini ve yabancı silahlı güçlerin ülkeden çıkartılmasını istedi.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:28
Devamını oku...
 
"İçerik değişmiştir ama vakıa 28 Şubat'ın bir modelidir" PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:20

Barış için Akademisyenler’e yönelik tepkilere dair kaygıların dile getirildiği, demokrasi ve ifade özgürlüğü çağrısı yapan bir metni 611 akademisyenle birlikte imzalayan Cihangir İslam hakkında, çalıştığı üniversite tarafından soruşturma açıldı. Soruşturma sürecini, savaş politikalarının arasında barışın ve demokrasinin akıbetini Cihangir İslam’a sorduk.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:29
Devamını oku...
 
Kayseri'de terör fırtınası PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 17:16

Roni Margulies

Kayseri’de başlayıp Boydak Holding’den Zaman gazetesine uzanan “terörle mücadele” operasyonu hakkında iki açıklama ilgimi çekti.

Birincisi, memleketimizin önde gelen siyasî analiz kurumlarından biri olup özellikle “terör” konusunda uzman olan Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün resmî internet sitesinde yayımlanan açıklama.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Bakmayın kükrediklerine: AKP'de kriz var PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:56

AKP’nin önde gelen kadroları arasında dışarıdan fark edilebilen ilk ayrışma, Gezi sürecinde başlamıştı. Tayyip Erdoğan Afrika turundayken, Türkiye’de olan Abdullah Gül ve Bülent Arınç gibi isimler direnişin aktivistlerine karşı ılımlı bir tutum takınmaya çalışmış; Erdoğan ise dönünce havaalanlarında mitingler yaparak saldırıya geçmiş ve tabanını bir dizi komplo teorisinin desteğiyle Gezi direnişine düşman etmek için seferber olmuştu.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:30
Devamını oku...
 
Louise'den Çilem'e: Yaşamak için dünyayı değiştirenler PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:53

Meltem Oral

“Özgürleşen toprak mor çiçekler açacak” diyordu, Paris Komünü’nün mücadeleci kadınlarından biri olan Louise Michel, cezaevinde yazdığı şiirde. Michel’in cezaevinden seslenmesine neden olan olaylar 145 sene önce, 1871 yılının Mart ayında başlamıştı. Kış boyunca Almanya tarafından kuşatılmış olan Paris’in, çoğu işçi ve öfkeli olan kadın, erkek ve çocukları savaşta kullanılan topları ele geçirmiş ve Montmartre bölgesinin meydanına dizmişti.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:30
Devamını oku...
 
Birleşik antikapitalist işçi direnişi PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:51

Faruk Sevim

Hükümet hesaplarını mevcut işçi haklarını daha da azaltmak için yapıyor, dört koldan işçi haklarına saldırıyor. Bir yandan kiralık işçi yasasını çıkarıyor. Diğer yandan kıdem tazminatlarını yeniden düzenleyecek yasa tasarısını hazırlıyor.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:31
Devamını oku...
 
Kadın emekçilere yılın 365 günü ayrımcılık PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:49

DİSK/Genel-İş Araştırma Dairesi ve Genel-İş’in 8 Mart dünya kadınlar günü için hazırladığı raporlar, kadın emekçilerin yılın 365 günü çektiklerini ortaya koydu:

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:41
Devamını oku...
 
İşyerlerinde neler oluyor? PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:48

  • SCA Yıldız (Ülker) işçileri, direnişlerinin 74. gününde Ülker’e ait olan Godiva Cafe’nin Suadiye şubesi önünde eylem yaptı. İşçiler ayrıca şirketin İsveçli patronlarını da İsveç konsolosluğu önünde protesto etti.
    AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Avrupa Birliği'nin “enternasyonalizmi” liberal bir efsane PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:44

Alex Callinicos

Britanya’nın AB’den çıkışı tartışmasında, Avrupa Birliği’nin enternasyonalizmin somutlaşmış hâli olarak tasvir edilmesi şaşırtıcı değil. Sonuçta, AB’den ayrılma kampanyası Muhafazakâr Parti üyesi Bakan Iain Duncan Smith ve UKIP lideri Nigel Farage gibi Küçük İngilterelilerin (Little Englanders – yabancı düşmanı İngilizlere verilen informal isim-çn) egemenliğinde bulunuyor.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Haftanın Cinsiyetçisi: Tacizcinin Avukatı PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:43

Özellikle 8 Mart haftasında kendini kadınlarla uğraşmaya mecbur sanan cinsiyetçilerin arasından seçim yapmakta epey zorlandık. Ancak avukat Naci Turan’ın taciz savunması, haftanın cinsiyetçilerinin arasından sıyrılmayı başardı.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
AKP: Ekosistemi yıkma makinesi PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:40

Anıl Yüksel

AKP hükümetlerinin ekosisteme verdiği zararları bir yazıya sığdırmak elbette olanaksız. İnşaat sektörünün dur durak bilmeyen kontrolsüz ilerleyişi karşısında yenik düşen kentsel ya da kırsal ormanlar, enerji politikaları uğruna özel işletmelere tahsis edilen doğal güzellikler ve yaşam alanları, kapitalizmin her an üstüne bir alışveriş merkezi dikmek için hazırda beklediği parklar ve yeşil alanlar, kurutulan, zehirlenen veya kullanılamaz hale getirilen su varlıkları ve tabii ki bu alanlar içerisinde hayat sürdüren ve bu yıkımdan payını acımasızca alan canlılar...

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Daha sıcak, daha susuz PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:37

Nuran Yüce

Geçtiğimiz hafta NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün bir araştırmasının özeti yayınlandı.

AddThis Social Bookmark Button
Devamını oku...
 
Barışın sesini yükseltelim PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 21 Mart 2016 16:28

Çağla Oflas

Hükümetin Suriye macerası giderek “stratejik bataklığa” dönüştü. Suriye’de sıkışan hükümet, Kürtlere karşı savaşın dozunu arttırıyor. Ergenekon’undan, orduya, rejimin tüm karanlık güçleriyle işbirliği içerisinde; bu kirli ittifakı meşrulaştırmak için toplumu “milli ve yerli” ekseninde yeniden saflaştırılıyor. Bu eksenin dışında kalan herkes “vatan haini” ilan edilerek, hedef gösteriliyor. “Yeni Türkiye”de toplum yukarıdan aşağıya militarizm ve milliyetçilik üzerinden yeniden dizayn edilmek isteniyor. Bu toplumsal mühendislik projesini kitlesel bir barış hareketi bertaraf edebilir.

AddThis Social Bookmark Button
Son Güncelleme: Salı, 22 Mart 2016 13:44
Devamını oku...
 


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Buradasınız  : Anasayfa Arşiv 557 - 8 Mart 2016