Çin’in 1964-1996 yılları arasında yaptığı nükleer denemelerin ardındaki gizli gerçekler ortaya çıkmaya başladı. TIMES gazetesinin haberine göre bu dönemde gerçekleştirilen 46 nükleer denemede sadece kanserden hayatını kaybedenlerin sayısı en az 190 bin. Denemelerin ardından yayılan radyasyonun 1.4 milyon kişiyi etkilediği söyleniyor.
Çin’in nükleer programından en fazla zarar gören kesim ise "Birim 8023" adındaki, denemelerin ardından patlama bölgesine giderek kalıntıları toplamakla görevli özel grup. Çoğu görevliyken hayatını kaybeden üyelerin hayatta kalanları ise ilk defa seslerini yükselterek devletten tazminat talebinde bulunuyor.
TIMES’a konuşan eski bir görevli 23 yıl Birim için çalıştığını belirterek, kızında doğuştan omurilik hastalığı olduğunu ve doktorların bunu radyasyona bağladığını; ancak, devletten aylık sadece 130 yuan (20 dolar) yardım alabildiklerini söyledi. 50 ila 70 yaşlarında ve sağlık durumları çok kötü olan bu kişilerin, patlamanın akabinde atlar üstünde ve sadece gaz maskesi takarak patlamanın ardından oluşan mantar bulutunun altına gitmeye zorlandıkları belirtiliyor.
Çin 23’ü atmosferde, 22’si yer altında, biri de başarısız olmak üzere 46 deneme gerçekleştirmiş. Kasım 1976’da havadan bırakılan bombanın, Hiroşima’ya atılandan 320 kat daha güçlü olduğu belirtiliyor.
Çin’in en büyük üç denemesi Çernobil nükleer reaktöründen 4 milyon kat fazla radyoaktif madde üretmiş. Programın mali boyutu bilinmiyor, ama devlet bütçesinin üçte birine çıktığı belirtiliyor.

Tuna Öztürk

559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası