Genel Kurmay Başkanı’nın konuşması ve Ergenekon Davası’nın 12. operasyonu ile eş zamanlı bir biçimde DTP’ye karşı da bir operasyon başlatıldı. Ergenekon Operasyonu’nda Türkan Saylan’ın evinin basılması basında hararetle kınırken, Milliyet gazetesinin sürdürdüğü Baba Beni Okula Gönder kampanyasının bir yöneticisinin göz- altına alınması 4 gün boyunca sayfa sayfa anlatılırken DTP’lilerin göz altına alınmaları neredeyse görmemezlikten gelindi.
Oysa bir süredir Kürt sorununa bir çözüm olasılığı öne çıkıyor. Kürt hareketi çatışmaları dudurdu. Bölge bu açıdan son derece sakin. Kürt hareketi daha ileri adımlar atabileceğinin işaretlerini veriyor. Bölgede bir umut var.
Öte yandan 29 Mart yerel seçimleri iktidardaki AKP hükmeti tarafından Kürt bölgelerinde bir referandum haline sokulmuştu. Referandum yaşandı ve kazanan DTP oldu.
DTP belediye sayısını arttırdı, İl Genel Meclisi seçimlerinde oylarını artırdı. Bölgedeki tek rakibi AKP ise büyük ölçüde oy kaybetti.
DTP yerel seçimleri birçok yerde çok büyük farklarla aldı. Seçimlerin bu sonucu ile DTP 29 Mart’ın tek ama tek galibidir ve yerel seçimlerin  bu sonuçları mutlaka dikkate alınmak zorundadır.
Kürt seçmenlerin mesajı açık: Onlar çözüm diyorlar ve hemen ekliyorlar, çözüm “içerde”.
Kürt seçmen ayrıca barış istiyor. Bu nedenle savaşı, şahinliği tercih eden AKP’den geri döndü.
Hükümet ise Erbil’de toplanacak Kürt Konferansı’na yatırım yapıyor. Çözümü Türkiye’de yaşayan Kürtlerde değil, Irak’ta yaşayan Kürtlerde  arıyor.
Ancak son operasyon çözüm için oluşan umutlara gölge düşürdü. Zaten bütün Kürt illerinde büyük kalabalıklar tutklamalara tepki gösteriyor. Kürtlerin  bu tepkisi dikkate alınmak zorunda.
AKP hükümeti şahin politikalara devam ettiği sürece Kürt sorununda çözümsüzlüğü öne çıkarır. Çözümsüz-lük ise yıllardır verilen kayıpların daha da artmasından başka bir işe yaramaz.
Bugün Türkiye sosyalistleri için Kürt hareketi ile dayanışmak, Kürt hareketinin barış girişimlerine omuz vermek her zamankinden daha önemli.

F. Aloğlu

559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası