AKP’nin yerel seçimlerde birinci parti olduğu Soma’da, işçilerin AKP’ye yakın olarak görülen Türk-İş sendikasında üye olduğu bir madende yaşanan katliama Soma halkının ve Türk-İş üyesi işçilerin ülkenin dört bir yanında verdiği tepki AKP’yi zor günlerin beklediğinin kanıtı. Erdoğan ve AKP vekillerinin öfkesinde bu durumun gerginliği var. Daha önce AKP’ye oy veren kitleler Irak’ta savaşa karşı harekete geçtiklerinde AKP’yi geri adım atmak zorunda bırakmışlardı. Türk-İş üyesi TEKEL işçileri Ankara’ya yürüyüp Kızılay’da çadır kurduklarında AKP iktidarın en zor dönemlerinden birini yaşamıştı.

Şimdi yine AKP’ye oy veren işçilerde büyük bir hareketlilik var. Türk-İş’in bir gün içerisinde, önce her gün 3 dakikalık iş bırakma eylemi ilan etmesi, kısa bir süre sonra da bir günlük iş bırakma eylemi kararı aldığını açıklaması bu tabandan gelen basıncın bir sonucu. Türk-İş’e bağlı sendikalarda iş bırakma eylemine büyük katılım oldu. Maden işçileri ölen işçiler için gıyabında cenaze namazı kıldılar, ilahiyat fakülteleri gösteriler düzenledi ve hükümetin “kader” anlayışına itiraz ederek bu cinayetin sorumlusu kapitalizmdir dediler. Tabandaki kitle basıncı nedeniyle iş bırakma kararı alan sendika bürokratları bir yandan da işçileri yıldırmaya çalıştı. Zonguldak’ta Türk-İş’in çağrısı ile iş bırakan 10 bin madenciden 2 günlük yevmiye kesinti yapılacağının duyurulmasına işçiler tepki gösterirken, işçilerin üyesi olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şube Başkanı Şaban Kaptan “adı üzerinde eylem, yasal değildir. Olmadığı için yevmiye de yasada yoktur. Eylem adı altında işe gitmediğinizde yevmiye kaybederiz” diyerek patronların yanında yer aldı.

Katliam, ülke genelinde geniş katılımlı gösterilerle protesto ediliyor. Taksim’de ve Mecidiyeköy’de sendikalar binlerce kişinin katıldığı yürüyüşler gerçekleştirdiler. Üniversitelerde dersler boykot edildi. İTÜ ve Mimar Sinan Üniversitelerinde işgaller yaşandı. Holding önünde dönüşümlü nöbet yapılıyor. Kazanın ertesi gününden beri Soma Holding’in Levent’teki şirket binasının önünde eylemler ve forumlar gerçekleştiriliyor. Soma’da halkın öfkesi nedeniyle gösteri yasağı ilan edildi, ilçede bin kadar polis sokakları tutuyor.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası