Cinsiyetçi dünyaya karşı özgürlükçü fikirler başlığı ile geçtiğimiz hafta sonu yapılan kadın konferansı oldukça verimli geçti. İlk toplantıda SWP üyesi Judith Orr ile kapitalizm ve cinsiyetçilik konusu tartışıldı. Kadınların artı değer üretmeye devam etmesinin egemenlerin işine gelmesi, kadınların çocuk,hasta ve yaşlı bakmaya devam etmesi, düşük ücrete esnek saatli çalışmaya razı olmaları egemen sınıfın dayatmasıdır. Orr, toplumsal cinsiyet rollerinin sistem tarafından daha çocukken işlenmeye başladığını vurguladı. Toplantıda yapılan önemli bir vurgu da cinsiyetçi fikirlerin kadınların ezilmesinin göstergesi olduğu ama sebebi olmadığı görüşüydü.

Judith Orr, konuşmasında mücadele çağrısı da yaptı. Şunları söyledi:

“Kadınların bugün hiç olmadığı kadar toplumu değiştirme gücü var. Çünkü kadınlar hiç olmadığı kadar işçi sınıfının içindeler. Dünyayı başkası kurtarsın demeyip kendimiz kurtarabiliriz. Kadınların kaderi işçi sınıfının kaderi ile göbekten bağlıdır. Örneğin Mısır devrimi sırasında en on sırada kadınlar vardı. Mübarek'in çeteleri önce kadınlara saldırdı. Karşı devrimin “sokakta olmanız islama uygun değil” dayatmasına rağmen kadınlar artık buna inanmıyor, yine sokağa çıkıyor. Gözümüz hep daha büyük mücadelelerde olmalıdır.”

Konferansın ikinci toplantısında “Hayır hayır demektir”, “özel alan politiktir”, “kadının beyanı esastır”,” pozitif ayrımcılık ve kota” konuları tartışıldı Bu kavramlar üzerinde yeniden düşünüldü.

Üçüncü toplantıda ise medyadaki cinsiyetçiliği ifşa etmenin önemi tartışıldı. Cinsiyetçi Medya takip sitesinin editörlerinin sunumu ile gerçekleşen toplantıda çizgi filmlerdeki cinsiyetçiliğe değinildi, medyadaki cinsiyetçiliğin görüntüleri, yansıması ve arka planı ele alındı.

Pazar günü ise ilk toplantıda İslamofobi ve cinsiyetçilik konusunda sunumları Judith Orr ve Yıldız Onen ile yaptılar. Judith Orr, Türkiye dışındaki İslamofobinin ırkçılıkla ilişkilendirilmesini anlatırken, Yıldız Önen çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'deki islamofobiyi tartıştı. Konferansın son toplantısı ise Seyhan Alma ve Meltem Oral “Cinsiyetçilikle nasıl mücadele edebiliriz?” sorusuna cevap aradılar. Ankara ve İzmir'den katılımlarında olduğu konferans hem geçmiş deneyimlerin hatırlandığı yeni bakış açıların tartışıldığı verimli bir platform oldu.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası