Türkiye’de savaş karşı hareketin öncüsü olan ve Kürtlere karşı savaşta “kendi” hükümetlerinin yenilgisi için mücadele eden Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin Eşbaşkanları Meltem Oral ve Şenol Karakaş, emperyalizmin yeni Irak taaruzuna dair şunları söyledi:

“Ortadoğu'da şiddetin bütün tarihi, Batı emperyalizminin müdahaleleriyle doğrudan ilişkili.

Geçtiğimiz haftalarda 2 bini aşkın Filistinliyi katleden İsrail, "kafa kesme" konusunda IŞİD'i geride bırakan Suudi Arabistan, Mısır'daki binlerce kişiyi katleden Sisi cuntası, ABD'nin bölgedeki en önemli müttefikleri.

Irak ise on yıllardır ABD tarafından savaşa sürüklenmiş, kana bulanmış, mezhepçilikle paramparça edilmiş bir ülke.

1980'lerde sekiz yıl süren Irak-İran savaşında, ABD, diktatör Saddam Hüseyin'i destekledi. Daha sonra Körfez Savaşı'nda ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon Irak'a saldırdı. 1990'lar boyunca ülkeye ambargo uygulandı. 2000'lere yaklaşılırken yine ABD bombardımanları başladı. 2003'te ABD liderliğinde emperyalizm ülkeyi fiili olarak işgal etti. Tüm bu savaşlarda milyonlarca Iraklı hayatını kaybetti.

Şimdi, bir ayı aşkın süredir, ABD uçakları Irak'a 150'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi. Bundan sonraki müdahelelerin de, daha öncekiler gibi, Iraklıları IŞİD'den kurtarmak ve özgürleştirmek için yapılacağı söyleniyor.

IŞİD, Arap devrimlerinin geri çekildiği süreçte; Suriye'de halk hareketinin sıkışmışlığını aşamadığı, Irak'ta 2012 sonunda başlayan barışçıl protesto dalgasının şiddetle ezildiği, Mısır'da devrimin askeri darbeyle bastırıldığı karşıdevrimci dalganın bir ürünü olarak güç kazandı.

Sayısız infaza imza atan bu mezhepçi örgütün yükseldiği koşulları, Batılı ülkeler başta olmak üzere farklı uluslararası güçlerin çıkardıkları savaşlar ve destekledikleri rejimler yarattı.

IŞİD'in durdurulmasının yolu, Ortadoğu halklarının mücadelesiyle bu tablonun bir kez daha ters yüz edilmesidir.

IŞİD'in var olmasını sağlayanlar, onu yok edemezler.

Dünyanın dört bir yanında savaşlara ve işgallere imza atan NATO, karanlık ve kanlı bir geçmişe sahiptir. Sayısız provokasyon ve katliam gerçekleştirmiş bir savaş örgütüdür. NATO'nun önderliğindeki askeri müdahale, Irak'a daha fazla ölümden başka bir şey getirmeyecektir.

Ortadoğu halklarıyla dayanışmak için bölgede barış, eşitlik ve özgürlük isteyen herkesi, bu emperyalist koalisyonun müdahalelerine karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.

Türkiye'de, 2003 işgalinden önce devasa bir savaş karşıtı hareketi örgütleyerek tezkereyi durdurmuştuk.

Savaşın efendilerini bir kez daha yenebiliriz.

AKP, bu savaş koalisyonunun parçası olmayı reddetmelidir. Türkiye derhal NATO üyeliğinden çıkmalıdır. -13.09.2014”


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası