Turkuvaz Medya'da "tarihi grev" sürüyor. Ana akım medyanın görmezlikten gelmesine rağmen, basın emekçilerinin sendikalaşma mücadelesi ile dayanışma da büyüyor. 26 Mart Perşembe günü saat:14.00'de Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyeleri ve Genel Başkan Doğan Tarkan grevcileri ziyaret etti. DSİP'in ziyaretinin ardından akşam üstü de Sesonline.net Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan grevcilere dayanışmalarını iletmek üzere, İstanbul, Balmumcu'da ATV/Sabah önündeki "grev gözcüleri"ni ziyaret etti.
DSİP Genel başkanı Doğan Tarkan, "sendikalaşmanın tüm çalışanların hakkı olduğunu, ATV-Sabah grevcilerinin, sendika sokulmayan medya sektöründe tarihi bir mücadele verdiklerini" söyledi.

Doğan Tarkan emekten yana olan herkesi ATV-Sabah grevcileriyle dayanışmaya, basın emekçisi gazetecileri "işten atan" yayın kuruluşlarını boykot etmeye çağırdı.
Grev ziyaretine DSİP üyesi ve Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) sözcülerinden Şenol Karakaş, Sosyalist İşçi gazetesi yazarı Roni Margulies, DSİP üyesi ve Küresel Eylem Grubu sözcüsü Nuran Yüce de katıldı. DSİP üyeleri, 28 Mart Cumartesi akşamı saat: 19.00'da Taksim Tramvay durağında ATV-Sabah grevcileriyle buluşma ve 'sendikalı olma hakkına saygı için' her hafta olduğu gibi Galatasaray Meydanı'na dek yürüme çağrısı yaptı.
“Sendikasızlaştırmaya karşı başkaldırı”
Aynı gün akşam üstü de, gazeteci-yazar Yalçın Ergündoğan grevcileri ziyaret ederek dayanışmalarını bildirdi. Ergündoğan ziyaretinde; "Bu grev, kartelleşen medyada sendikasızlaştırma operasyonuna karşı 29 yıl aradan sonra gelen çok önemli ve tarihsel bir başkaldırıdır. Medyada ilişkilerin demokratikleşmesi, medyanın demokratikleşmesini getirir. Medyanın demokratikleşmesinin de, toplumun ve ülkenin demokratikleşmesinde çok önemli bir işlevi vardır. Bu açıdan bu grevin 'görmeyen
gözlere rağmen' çok özel tarihsel bir önemi vardır" dedi.


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası