Obama boşuna geldin, Afganistan'a asker yok!

Sİ İstanbul - Küresel BAK tarafından 6 Nisan akşamı saat 19.00'da Galatasaray möeydanı'nda yapılan basın açıklamasında ABD Başkanı OBama ile hükümet ve Cumhurbaşkanının yaptığı pazarlıklar protesto edildi.
Küresel BAK adına basın açıklamasını yapan sanatçı Mustafa Alabora, şunları söyledi:

"4 Nisan’da gerçekleşen NATO zirvesinden sonra yapılan basın açıkalamasında, bazı NATO üyesi ülkeler Afganistan’a yeni asker gönderme kararı aldılar. NATO Genel Sekreteri de Hoop Scheffer “Afganistan’da yaklaşan seçimlerin güvenliğini sağlamak üzere gerekli kuvvetleri konuşlandıracağız” dedi. NATO Sekreterinden sonra konuşan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Türkiye’nin de Afganistan’a ek asker gönderecek ülkeler arasında yer aldığını açıkladı.
İşte iki yüğzlü diplomasi böyle bir şey. İnsanlar sanki hükümeti, Afganistan’a asker yollasın diye seçmiş gibi, Türkiye’de yaşayan milyonlarca insanın haberi olmadan, Başbakan NATO üyesi ülkeler toplantısında nereye kaç asker göndereceğinin taahhüdünü vermiş bile.
Hangi hakla Afganistan’a asker yollayabiliyorsunuz?
Afganistan’a neden asker yollama ihtiyacı duyuyorsunuz?
Neden ABD’nin Afganistan’da NATO maskesi altında süğrdürdüğü işgale ortak oluyorsunuz. Afganistan yaklaşık yedi yıldır işgal altında. 20 bine yakın sivil Afganslı işgal güçlerince öldürüldü. Bu katliam görmezden gelinerek ABD ile Afganistan’da sürüdürlen işgal ortaklığına derah son verilmelidir."
Eylem "NATO'ya Hayır", "Afgan halkı yalnız değildir", "Obama boşuna geldin Afganistan'a asker yok" sloganlarıyla, "Savaşa karşı çıkartılan seslerle" son buldu. Aktivistler, Türkiye'nin de Afganistan'dan askerlerini geri çekmesi gerektiğini vurguladı.

 

Antikapitalist Öğrenciler Meydanlarda

Si İstanbul - Antikapitalist Öğrenciler, G-20 liderlerin Londra’da milyarlarca insanın geleceğini konuşmaya hazırlandığı günlerde sokaktaydı.
1 Nisan günü Galatasaray Meydanı’nda toplanan Antikapitalist Öğrenciler taşıdıkları “G-20 ÇÖZÜM DEĞİL” dövizi ile seslerini yükselttiler. Öğrenciler,  herkesi sokağa çıkmaya, dünyanın dört bir yanında yükselen barış sesine ortak olmaya çağırdı. Berlin, Frankfurt, Paris, Madrid, Viyana gibi Avrupa’nın bir çok kentinde yapılan protesto gösterileri ile birlikte İstanbul’da yapılan gösteride de öğrenciler “Önce insan,” “Krizin bedelini bizler ödemeyeceğiz” dedi. Basın açıklamasının ardından ise İstanbul Eczacılar Odası’nda yapılan toplantıda, G-20 ve küresel kriz ile bağlantısı tartışıldı.
Afganistan’a asker gönderilmesinin tartışıldığı bu günlerde Antikapitalist Öğrenciler, “savaşa hayır” “NATO’ya hayır” diye haykırmaya devam ediyor. 2 Nisan’da Taksim Gezi Parkı’nda küresel barış işaretinin bir parçası olmak için buluşan öğrenciler,  4 Nisan’da ise Kadıköy’de savaş karşıtları ile birlikte Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu kortejinde yürüdü.
İlker Karayılan

 

Savaş karşıtları Kadıköy’de NATO’ya karşı yürüdü

Sİ İstanbul- Savaş karşıtları, "60 yıl yeter, NATO dağıtılsın!", "Savasa hayır, işgale hayır!" demek için, dünyanın en büyük terör örgütü Nato'nun 60. kurulus yıldönümünde Kadıköy’deydi.
Fransa'nın Strasbourg ve Almanya'nın Kehl kentlerinde yapılan NATO'nun 60. kuruluş yılı zirvesini bloke etmek isteyen savas karşıtlarına destek olmak için  Deniz Otel ve Tepe Nautilus önünde toplanan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistleri Kadiköy Iskele Meydanı’nana yürüdü.
Eylemde Obama'nın Türkiye ziyareti protesto edildi. "Obama boşuna gelme, Afganistan'a asker yok" ve "Obama evine, asker senin neyine" sloganlari atildi.
Savaş karşıtları sık sık “biz antikapitalistiz” diye haykırdı.
Basri Güler

 

Taksim’de barış işareti

Sİ İstanbul - Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ile Barış ve Şiddetsizlik için Evrensel Barış Yürüyüşü’nün düzenlediği Işıklı Barış İşareti eylemi, 2 Nisan Perşembe günü Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirildi.
Daha önce dünyanın birçok kentinde yapılmış olan eylemde aktivistler, vücutlarıyla oluşturdukları evrensel barış işaretiyle ve ellerindeki ışıklarıyla bir kez daha dünyaya barış isteklerini duyurdu.
Etkinliğin basın açıklamasını okuyan Görkem Yeltan, gerçekleştirilen Barış İşareti’nin, savaş politikalarına kurban edilen, üzerlerine bombalar yağdırılan, özgürlükleri ellerinden alınan milyonlarca masum insanın savaşsız bir dünya umudunun bir simgesi olduğunu söyledi.
Levent Özyıldırım


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası