Türkiye, Kürt olduğu için öldürülen ve cesetleri ölüm kuyularına atılanları konuşurken bir başka ölüm kuyusu İstanbul'da Kartal'da bulundu. Kuyudan üç ceset çıktı. 3 erkek eşcinsel olduğu Özkan Zengin tarafından öldürülmüştü. Katilin tek bir gerekçesi vardı, onlardan nefret ediyordu.
2 geyi daha öldürdüğünü itiraf eden katil kurban olarak "zayıf, narin, kibar" erkekleri seçtiğini itiraf etti. Polis, katilin Kartal sahilinden Taksim Gezi Parkı'na kadar geniş bir alndan kurbanlarını seçtiğini tespit etti. Geylerin barlarına, kafelerine gidiyordu. Kurbanlarını önce öldürmüş, sonra soymuştu. 6 ay boyunca önüne bir engel çıkmadan nefret suçunu işlemeye devam etti.

Nefret saldırıları tırmanıyor
5 insanı sırf gey oldukları için katleden Türkiye'nin 12. seri katili tek değil. Geylerden, travestilerden, transeksüellerden ölesiye nefret eden "normal" insanlar da öldürüyor.
Ahmet Yıldız, geçen yılın 15 Temmuz'unda, İstanbul Üsküdar'da kurşun yağmuruna tutuldu. Arkadaşları gey olmasını kabul etmeyen ailesi tarafından öldürüldüğünü söyledi.
Dilek İnce 12 Kasım'da Ankara'da arabasının içinde otururken pompalı tüfekle saldırıya uğradı. Vücuduna isabet eden 10'dan fazla mermi onu öldürdü. Dilek İnce bir travestiydi. Ankara Eryaman'da gerçekleşen travesti ve transeksüellere dönük saldırının davasının ilk tanığıydı. Ankara'da faşist çeteler travesti ve transeksüellere durmadan saldırıyordu.
Ebru Soykan ise bu yılın 10 Mart'ında İstanbul'da Cihangir'de evinin önünde vuruldu. Öldürülmesinin tek bir nedeni vardı, o bir transseksüeldi.
2006-2007 yılları arasında homofobik ve transfobik saldırılar sonucu 10'dan fazla eşcinsel hayatını yitirmişti.
Hiçbirinin katili bulunmadı. Arkadaşlarının yardım çağrısına kimse kulak vermedi. Sokaklarda ölüm kol gezerken polis onları korumadı. Aksine ceza kesti, gö altına aldı ya da çalıştıkları yerden onları attı.
Bir eşcinselseniz her an öldürülebilirsiniz. İyi, kötü, fakir, zengin, solcu, sağcı olmanız önemli değil, sadece cinsel yöneliminiz hayatınızın elinizden alınması için  yeterlidir..

559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası