MHP'nin Bursa mitinginin gösterdiği tek bir şey var: MHP kapatılmalıdır.

Sosyalist İşçi yıllardır, MHP'nin kapatılması gerektiğini savunuyor. Ne zaman faşist partinin kapatılması gerektiğini söylesek, demokrasilerde tüm siyasi düşüncelerin özgürce ifade edilmesi gerektiğini savunanlardan bu önerimize itiraz geliyor.

Kavranması gereken ise şudur: Irkçı düşünceler düşünce özgürlüğü kapsamına girmez!

Demokrasiyi ortadan kaldıracağını bağıra çağıra ilan eden ve tek adam liderliğinde bir tek parti diktatörlüğü kuracağını programatik belgesi haline getiren bir parti, bu tek partinin sadece Türklerin yaşayacağı bir diktatörlük hevesini ırkçılık yaparak, Ermeni ve Kürt düşmanlığı yaparak dile getiriyorsa, o parti kapatılmalıdır.

Üstelik karşımızda sadece teorik düzeyde ırkçılığı savunan bir parti yok!

Bu partinin temsil ettiği geleneğin kanlı tarihi hafızlarda. Her katliamda, okullardaki her satırlı saldırıda, tüm örgütlü linç girişimlerinde, tüm faili meçhul cinayetlerde, tüm derin devlet provokasyonlarında bu parti ya devletle işbirliği halinde ya da tamamen kendi inisiyatifiyle görev aldı.

MHP sadece kafatasçılığı savunan bir parti değil, kafatasçı eylemleri örgütleyen bir parti. Ezilenlerin, dışlananların, ne kadar beğenmesek de ne kadar sınırlı bulsak da mücadeleyle elde ettiği tüm kazanımların üzerinden, demokrasinin üzerinden buldozerle geçmeye çalışan, kısıtlı da olsa tüm örgütlenme, düşünce, ifade ve gösteri haklarını gasp edeceğini ilan eden bir parti, kapatılmalıdır.

MHP, barışın düşmanı.

Kürt sorununda savaşçı yöntemlerle besleniyor. Tıpkı, ikiz kardeşi, siyasi ifadesi olduğu Ergenekon yapılanması gibi.

Nasıl ki, tecavüzü savunan, tecavüz etmek için bir araya gelen bir partinin örgütlenmesine izin verilemezse, faşist partilerin yasal olanakları kullanmasına da izin verilemez.

Burjuva toplumunun her siyasal biçimini tepeden tırnağa faşist sananlara diyecek bir şeyimiz yok ama burjuva demokrasisinin kendisini ilga etmeyi düşünen bir partinin tıpkı Nazi deneyiminde olduğu ve MHP'nin pratiğinde gözlemlediğimiz gibi, işe, işçi sınıfından, sendikalardan, soldan, kadınlardan, arî ırkın içinde görmediği tüm halklardan başlayacağını görmeyi engelleyen saf demokratik bakış açısıyla tartışmamız lazım.

Bu tartışmanın sonucunda MHP bir çırpıda kapatılmasa bile, bu partinin karakterinin tehlikesi, ırkçılık, faşizm bir kez daha bir kez daha teşhir edilmiş olur.

Devlet Bahçeli'nin meclis konuşmaları ve Bursa mitingi, faşistlerle müzakere edilemeyeceğini ama sadece mücadele edilebileceğini bir kez daha kanıtladı.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası