AKP’nin iktidarda olduğu yıllardan 2004-2014 arasındaki süreçte, kamu kuruluşlarında taşeron firmalarda çalışan işçi sayısı 245 kat arttı. Hükümet şimdi ise “Kamuda tek bir taşeron işçi kalmayacak” diyerek yüz binlerce kişiyi kadrolu yapacağını iddia ediyor. Ancak AKP’nin vaadi işçiler için birçok dezavantaja sahip. Taşerondan kadrolu yapılacak işçiler için “özel sözleşmeli personel” diye yeni bir statü yaratılıyor.

Buna göre, bu işçilerle daimi değil üçer yıllık sözleşme yapılacak. Bu sürecin sonunda sözleşmenin yenilenmesi performansa bağlı olacak.Tüm işçiler, sözleşmeli olabilmek için içeriği belirsiz bir sınava dahil olacaklar, üstelik AKP’nin muhalifleri devre dışı bırakmak için uygulamaya koyacağı bir “güvenlik” soruşturmasından geçecekler. Düzenlemenin 12 ay sözleşmeli ve tam zamanlı işçileri kapsadığı belirtiliyor. Taşeronda 12 ay sözleşmesi olmayan çok geniş bir kesim kapsam dışı tutulacak. 10-15 yıldır çalışan işçiler, bu sözleşmeye geçerken kıdem tazminatlarından vazgeçmek zorundalar. Özel sözleşmeli personel olmak için geçmişe yönelik tüm haklardan vazgeçmek gerekecek.

İşçi kadrosuna alınmadıkları için 52 günlük ikramiye haklarından yararlanamayacaklar. Atama, görevde yükselme, toplu sözleşme ve grev gibi hakları da olmayacak. Dolayısıyla, AKP’nin “taşerona kadro vaadi”, güvencesiz çalışmanın önüne hiçbir şekilde geçmeyen, taşeron işçilerinin bugüne kadarki mücadeleleriyle elde ettikleri bir dizi haktan feragat etmelerini gerektiren bir ilüzyondan ibaret. Asıl iş-yardımcı iş veya herhangi bir diğer ayrım gözetilmeksizin tüm taşeron işçiler kadrolu kamu emekçisi statüsüne geçirilmeli, taşeron çalışma yasaklanmalıdır.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası