NATO Savunma Bakanları toplantısı 22-23 Ekim'de Slovakya'nın başkenti Bratislava'da gerçekleşti. Toplantıdan önce, zamanın NATO lehine işlemediğini açıklayan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen NATO'ya üye ülkelerin Afganistan işgalinde daha fazla desteğini talep ediyordu.

İşgal de direniş de sürüyor

2001 yılının Ekim ayında başlayan Afganistan işgali tüm şiddetiyle devam ediyor. Afgan halkı da bu şiddetli işgale karşı aynı şiddette yanıt veriyor. NATO'nun Afganistan'da işi zor. İttifak ülkelerinin verdiği kayıplar her geçen gün artıyor.

Savunma Bakanları toplantısının temel gündemi de Afganistan oldu. Rasmussen, toplantı sonrası yaptığı basın açıklamasında "Afganistan'da başarıya ulaşabilmek için eğitmen personel ve paraya ihtiyaç duyulduğunu" söyledi. Söz konusu olanın eğitim olmadığını, işgal güçlerinin Afganistan'da köşeye sıkıştığını ve bu yüzden ek asker gücü talep edildiğini biliyoruz.

NATO yeniliyor

Washington Post gazetesinin sızdırdığı haber ABD ordusunun ve NATO'nun Afganistan'daki içler acısı halini ortaya seriyor. Habere göre, ABD'li General Stanley McChrystal "bir yıla kadar bu ülkedeki askerlerinin sayısı artırılmazsa çabaların büyük olasılıkla başarısızlıkla sonuçlanacağını" gizli bir raporda dile getirdi. Raporda, Afganistan'daki operasyonların kötüye gittiği ifade edildikten sonra şu vurgulara yer veriliyor: "Yetersizlikler yüzünden ayrıca savaş uzayabilir, kayıpların sayısı artabilir, toplam maliyet yükselebilir ve sonuçta ABD ve NATO ciddi bir siyasi destek kaybına uğrayabilir."

ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve gelmesinden sonra altı ayda Afganistan'a 30 bin ek asker daha gönderildi. Ek asker desteği de ABD'yi kurtarmaya yetmedi. İşgale direnen Taliban liderliğindeki güçler NATO'nun elinden köyleri kasabaları ve şehirleri birer birer söküp alıyor. İşgalin uzaması ve maliyeti ise ABD'de kamuoyunu işgal politikalarına mesafeli bakmaya itiyor. Kamuoyu yoklamaları ABD'de halkın Afganistan işgalini desteklemediğini gösteriyor. Aynı şekilde Afgan halkı da işgalin hayatlarını çekilmez kıldığı için her geçen gün NATO güçlerine daha fazla tepki duyuyor.

Türkiye Afganistan'dan çekilmelidir!

ABD ise bir yandan işgali sürdürmek, savaşı kazanmak zorunda. Irak'taki büyük başarısızlığın ardından Afganistan'da da alınacak bir mağlubiyet, küresel güçler arasındaki hegemonya savaşında ABD'nin rakiplerinin gözünde gerilemesi anlamına gelir. Bu yüzden ABD kazanamayacağı bir savaşı daha sürdürmek zorunda. Bu yüzden Obama tüm barış nutuklarına rağmen Afganistan'da işgalin başarıya ulaşması için asker üstüne asker gönderiyor. NATO bu yüzden toplantılar yapıyor. İşgalin maliyetini İttifak ülkeleriyle paylaşmak istiyor. Mağlubiyetten kurtulmak için ek asker istiyor NATO üyesi ülkelerden.

İngiliz hükümeti, her zaman olduğu gibi ABD'nin çağrısına yanıt verdi ve 500 askeri daha Afganistan'a yollama kararı aldı.

Türk hükümeti de NATO'nun çağrısına olumlu yanıt verdi. Son MGK toplantısında "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Kabil Bölge Komutanlığı görevini Kasım 2009 başında ikinci defa alacağı" konuşuluyor. Türkiye'nin Afganistan'a 1000 asker daha göndermesi gündemde.

Afganistan neden işgal edildi?

2001 yılında Afganistan'ın neden işgal edildiğini hatırlamakta bugün ayrı bir önem var. Afganistan, sözde, El Kaide liderliğini çökertmek ve Usame Bin ladin'in yakalanması için işgal edilmişti. Bugün El Kaide ya da Usame Bin ladin ismini hatırlayan hiç kimse kalmadı. ABD'nin Bin ladin'i yakalamak için oluşturduğu özel birim yıllar önce lağvedildi.

2001 yılında işgalin bir nedeninin de uygar batının Afgan kadınlarını özgürleştirmek ve "Burka"dan kurtarmak için başladığı söyleniyordu. Bugün Afgan kadınlarının maruz kaldığı şiddet ve yoksulluk işgal öncesi dönemi aratır durumda.

Küresel savaş karşıtı hareket Afganistan'ın neden işgal edildiğini daha işgal başlamadan önce açıklamış ve savaşa karşı çıkmıştı: NATO'nun, "Bir NATO üyesine yapılan saldırı tüm üye ülkelere yapılmıştır" diye başlayan maddesiyle harekete geçirilmesi, o dönemde 11 Eylül'ün korkutucu etkisiyle tüm devletlerin neo conlar tarafından baskı altına alınmasıyla Afganistan işgaline destek vermesinin sağlanması ilk adımlar oldu. O günlerde çok sık vurgulandığı gibi, ABD işgale, hem hegemonya sorunlarını çözmek için Afganistan'dan daha zayıf bir halka bulamayacağı için, hem de 11 Eylül saldırılarından sonra ayakta olduğunu tüm dünyaya korku sağlayacak süper askeri şovla kanıtlamak için, bir intikam savaşı olarak da başlamıştı. Afganistan aslında Irak'ın da işgal edilmesinin hazırlığı olmuştu.

Şimdi NATO'nun Afganistan bataklığında kaybolması için yüksek sesle konuşmanın zamanıdır. İşlevi sona ermiş olan cinayet örgütü NATO mutlaka dağıtılmalıdır.

Türkiye dahil tüm işgalci güçler Afganistan'dan derhal çekilmelidir.

Afgan halkı kendi kaderini kendisi belirlemelidir.

İşgalin ürünü olarak kurulan hükümetin ne kadar büyük bir yolsuzluğa battığını 20 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hile nedeniyle iptal edilmesi kanıtlıyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası