SES’ten basın açıklaması

SES Şişli Şubesi’ne bağlı  sağlık emekçileri SSGSS’ye karşı bir günlüğüne iş bıraktılar ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptılar. 

Belediye işçileri direniyor

İşten atılan Belediye-İş üyesi BİMTAŞ AŞ ve Esenyurt Belediyesi işçileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyerek eylem yaptılar. Bir kısmı sendikalı olduğu için, bir kısmı da neden gösterilmeksizin kovulan işçilerin direnişi 10 haftadır sürüyor.

Hundai işçilerinden uyarı

İzmit’te bulunan Hundai fabrikasında çalışan işçiler iki yıldır ücretlerine zam yapılmadığı için eylem yaparak işvereni uyardılar.

Temizlik işçileri haklarını eylemle geri aldı

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde çalışan temizlik işçileri ödemesi sürekli aksayan ve 20 gün gecikmiş olan alacakları için eylem yaptılar. ÇAĞ TEMİZLİK Ltd. Şti. adına çalışan işçiler önce dekanlık binası önünde toplanarak mağduriyetlerinin giderilmesini istediler, daha sonra haklarını gaspeden taşeron firmaya karşı suç duyurusunda bulundular.

İşçilerin eylemi kazanıma dönüştü ve akşam saatlerinde ücretlerini aldılar.

Hava-İş eylemde

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan çalışan ve sendikalı oldukları için işten atılan Hava İş Sendikası  işçileri, geçtiğimiz Cumartesi günü Taksim'de eylem yaptı. “Sendikal hakkımız engellenemez” pankartı ve “İşimizle, ekmeğimizle oynamayın” dövizleri taşıyan yaklaşık 50 işçi bir de basın açıklaması yaptı.

Katı atık işçileri iş bıraktı

İzmit belediyesi’nde çalışan katı atık temizlik işçileri çalışma koşullarının çok ağır olması ve haklarını alamadıklarından dolayı geçtiğimiz Cuma günü iş bıraktılar. 25 çöp kamyonunun kontak kapattığı eyleme 100 kadar işçi katıldı. Eylemin basın tarafından da ilgi görmesi üzerine işletme yetkilisi işçilerle görüşmeyi kabul etti. Eylemler devam edecek.

 

Derleyen: Tuna Öztürk


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası