İzmir’de CHP’li Karşıkaya Belediyesinin Nisan ayında işten çıkardığı DİSK Genel-İş sendikasına bağlı 300 KENT A.Ş işçisi, direnişlerini tüm baskılara rağmen Ankara’da sürdürüyor.

Genel-İş’e bağlı  işçiler bir yandan haklarını ararken diğer yandan faşist saldırıya uğradılar.

25 Ekim tarihinde Kızılay’da toplanan 400 kadar Alperen Ocakları üyesi faşist, Barış Grupları’nın gelmesini protesto edip ırkçı sloganlar attı. Grup Kürt halkına olan nefretini direnen işçilere yönlendirdi.

Barış ortamının oluşmasından rahatsız olan faşist grup, Abdi İpekçi Parkı’ndan geçerken direnen işçilere saldırdılar ve bir işçinin yaralanmasına yol açtılar. Polislerin ise saldıran faşist gruba müdahale etmediği görüldü.

Genel İş Sendikası  5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çınar ise olayların planlı olduğunu söylerken saldırıyı linç girişimi olarak tanımladı.

Toplumun genelinin barış istediği, barış için olumlu adımların atıldığı bu günlerde emekçilerin maruz kaldıkları, savaş yanlılarının bu saldırıları elbette ki ilk değil.

Saldırının ardından Kent A.Ş içlerinin yanında olduğunu ve Kürt halkının barış talebinin yanında olduğunu açıklayan Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, bir basın açıklaması yaparak faşist saldırıyı protesto etti.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası