Dursun Çiçek Sivil Mahkemede Yargılanmalıdır

Askeri Mahkeme, Taraf gazetesinin yayınladığı darbe planının TSK tarafından hazırlanmadığını ve belgenin aslı olmadığını ileri sürerek andıçta imzası bulunan Albay Dursun Çiçek hakkındaki soruşturmayı kapattı.

Jandarma “yüzde 90” onun imzası demişti. Polis de aynı sonucu açıklamıştı. Varlığına kimsenin şaşırmadığı belge kırtasiye terimleriyle geçersiz ilan edildi.

kimse şaşırmadı. Ergenekon’a karşı çıkan herkes Fettullahçı ilan edilirken, irtica haberleri rejim yanlısı medya tarafından tek tek bulunup verilirken, Ergenekon sanıkları askeri hastanelerden tahliye edilirken, Aleviler Sünnilere Türkler Kürtlere türlü girişimlerle kışkırtılırken kimse bu planın sahte olabileceğini düşünmedi. Genelkurmay Başkanı bile daha baştan belgenin sahte olacağını iddia edemedi.

Askeri Mahkeme kapatmış olabilir. Ama darbe belgesini soruşturmak zaten sivil mahkemelerin işidir.

Ergenekon’un avukatıyım diyen CHP, darbe planını protesto edenlerin Genelkurmay’dan özür dilemesini istemektedir. Özür dilemesi gerekenler bu ülkede yaşayanları sahte korkulara boğanlar, birbirlerine karşı kışkırtanlar, 4 darbeyi yapanlar, onlarca başarısız darbe girişimine ve toplu biçimlendirme planlarına imza atanlardır. CHP’nin bu tutumunun nedeni Türkiye’de ilk kez darbecilerin yargılanmasını engellemek istemesidir. Baykal ve benzerleri bu yüzden 12 Eylül’e bakın diyor. 12 Eylül’e bakın, ama bu bugün darbe yapmak isteyenlere, bunu planlayanlara dokunmayın diyor.

Türkiye’nin darbelerle hesaplaşmasının zamanı gelmiştir. Darbe planlarının sahipleri bunu geciktirebilir, ama engelleyemez. Türkiye halkının çoğunluğu bugün öfkelidir ve artık demokrasi istemektedir.

Darbeciler yargılanmalıdır.

Darbe planı hakkında sivil mahkemede soruşturma sürmeli ve Albay Çiçek mahkemeye gelip ifade vermelidir.

Darbenin hedefi olan çoğunluğu demokrasiyi savunmak için harekete geçmeye çağırıyoruz.

18 Temmuz’da İstiklal Caddesi’ne, darbelere dur demeye… (Haziran 2009)

 

Doğan Tarkan

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi- DSİP Genel Başkanı


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası