24 Ekim'de küresel eylem günü için uzun süredir hazırlık yapan KEG; İstanbul, İzmir ve Ankara'da eylemler gerçekleştirdi.

İstanbul'da 24 Ekim sabahı tekneyle Boğaz'a açılan KEG aktivistleri "350! Hemen, şimdi!" pankartıyla, sloganlar atarak küresel iklim değişimine dikkat çekti. Basının görülmemiş ölçüde önem gösterdiği eylem bazı tv kanallarından canlı yayınlandı.

Tekne eyleminden sonra da günlerdir süren hazırlıklar son ana kadar devam etti. Saat 16.00'da Taksim'de Galatasaray Lisesi önünde buluşan yüzlerce aktivist sloganlar atarak, düdük çalarak şirketlere, kapitalizme, temiz kömür yalanını söyleyenlere, hükümete karşı ses çıkarttı. Yürüyüş başlamadan önce Moğollar grubundan Taner Öngür ve şarkıcı Serap Yağız güneş enerjisiyle çalışan anfiyle güneş şarkılarını söylediler. Taner Öngür yürüyüş boyunca gitarıyla sloganlara eşlik etti. Özellikle "Biz anti, antikapitalistiz" sloganı Taner Öngür'ün gitarıyla daha da coşkuyla tüm kortej tarafından atıldı.

Yürüyüş tarihi Galata Kulesi'ne kadar oturarak, sloganlar atarak, sesi olmayan, örgütlenemeyen, konuşamayan tüm gezegen ve canlılar için devletlerin, kapitalist sistemin eleştirildiği bir forum halinde devam etti. Eylemi, aralarında Petrol-İş, İstanbul Tabip Odası, DSİP, DTP, ÖSH, sesonline, Açık Radyo gibi kurumların olduğu çok sayıda kurum, parti, inisiyatif ve yüzlerce aktivist destekledi.

Kortej Galata Kulesi önüne geldiğinde aktivist ve Açık Radyo Genel Yayın Müdürü Ömer Madra bir basın açıklaması yaptı. Madra, "Tarihin yapıldığı anlarda oralarda olmak iyidir. Hele bu sözünü ettiğimiz, tarih "sahnesi" ise,  onun ön sıralarında, hem seyirci, hem de bizzat oyuncu olarak yer almak hayli heyecan verici! Hem oyuncu, hem de seyirci olarak büyük birşeyin parçası olduğunu bilmek. Çok büyük bir şeyin! Çevre aktivisti ve yazar Bill Mckibben'ın söylediği gibi, gezegenin "bağışıklık sistemi"nin nihayet harekete geçtiğinin belirtileri ortaya çıktı bile; işte 24 Ekim Eylemleri."dedi. 350 İstanbul eylemi, 12 Aralık'ta gerçekleşecek mitingin duyurusuyla sona erdi.

İzmir'de ve Ankara'da da 24 Ekim'de birer yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleşti.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası