Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ahmedinejat’a karşı aday olan Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi aleyhine dava açılacağı açıklandı.

Tahran başsavcısı Abbas Caferi Dolatabadi Musavi ve Kerrubi’nin seçimlerden sonra, seçimlere hile karıştığını iddia ederek başlayan büyük kitlesel gösterilerden sorumlu tutuyor. Başsavcı Dolatabadi, Musavi ve Kerrubi için “tahrikçi liderler” ifadesini kullandı ve “suç listesini yayınladıktan sonra haklarındaki iddialrın boyutları görülecek” dedi.

Başsavcının bu açıklaması kısa süre önce Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’in Tahran Üniversitesi’nde Cuma hutbesinde yaptığı konuşmada muhalefet liderleri Musavi ve Kerrubi’yi kast ederek “tahrikçilerin, düşmanlarla birlik olarak İslam Devrimine zarar verdiklerini” açıklamsından sonra yapılmış olması iki muhalefet liderine karşı ağır bir saldırının planlandığını gösteriyor.

Bilindiği gibi İran’da sokak gösterileri yenilmiş ve ardından büyük bir terör dalgası başlamıştı.

Habibullah Latifi
Öte tandan İran 29 yaşındaki İranlı öğrenci aktivist Habibullah Latifi, PKK'nin kardeş örgütü PJAK üyesi olduğu iddiası ile idam etmeye çalıştı. Uluslararası baskı sonucu idamı ertelenen Latifi’nin ailesi PJAK üyesi olmadığını, bir öğrenci aktivisti olduğunu söylüyor.

Şimdi Latifi ve idam cezalarının infazını bekleyen diğer Kürt aktivistler için uluslararası bir kampanya var.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası