Sosyalist İşçi - Devrimci, Antikapitalist Haftalık Gazete


DSİP kadın konferansı: Özgürlük istiyoruz PDF Yazdır e-Posta
Salı, 08 Temmuz 2014 01:52

DSİP 24-25 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da kadın konferansı gerçekleştirecek.

Hiç bitmeyen konulardan biri kadının özgürlük mücadelesi. Kürtaj hakkından, cinsel özgürlüğe, medyada, günlük hayatta kullanılan dile, temsil hakkından, islamofobinin görüntülerine kadar her alanda mücadele etmek zorunda olduğumuz bir konu.

Öyle ki toplumsal mücadelenin düştüğü, geri çekildiği zamanlarda başka türlü, hızla ilerlediği yükseldiği zamanlarda başka türlü gündemde. Kadın özgürlüğü mücadelesi belki de sınıf mücadelesinin en önemli tartışmalarından biri. En önemli tartışmalarından biri, zira sınıf mücadelesinin alacağı yön, varacağı sonucu bile etkiliyor. Rusya’da Ekim devriminde, 1968 hareketinde, geçen sene Gezi direnişinde kadının özgürlüğü mücadelesi etrafında dönen tartışmalar, yapılan müdahaleler bunları gösteriyor.

O halde kadın özgürlüğü mücadelesi ertelenemez bir konu. O halde her an konuşmak, müdahale etmek gereken bir konu. Hem egemen sınıfa, yasa koyuculara, “karar vericiler”e karşı sürdürülmesi gereken bir mücadele hem de birlikte yürüdüğümüz hareketin içindeki egemen fikirlere karşı sürdürülmesi gereken bir mücadele.

Kadın özgürlüğü mücadelesi takvime bağlanamaz dedik ve Mayıs ayında “Cinsiyetçi Dünyaya Karşı Özgürlükçü Fikirler” başlığı altında bir konferans düzenliyoruz.

Konferansta kapitalizm ve cinsiyetçilik, islamafobi, medyada cinsiyetçilik, gibi egemen sınıfın saldırıları ve bu saldırılara karşı nasıl mücadele edeceğimizin tartışıldığı konuları tartışacağız

Ama aynı zamanda egemen sınıfın fikirleriyle mücadele edebilmek için, yanı başımızda olan biteni iyi anlayabilmek için özel olan politiktir, kadının beyanı esastır, hayır hayır demektir, gibi konuları rahatça konuşabileceğimiz “ne demek” atölyesi yapacağız.

Günlük hayatta karşımıza çıkan hemen hepimizin içselleştirdiği ama içimize de sindiremediğimiz pek çok kuralın, yasanın aslında kimin işine yaradığını, bununla nasıl mücadele etmemiz gerektiğini gelin birlikte tartışalım. Bu konferansı her sene tekrar yapmanın ilk adımını atalım.

24-25 Mayıs’taki Kadın Konferansına katılım açıktır. Tüm ezilenleri bekleriz.

 

YER: İsmail Beşikçi Vakfı, Kuloğlu Mahallesi, İstiklal Caddesi, Ayhan Işık Sokak, No: 21/1 Beyoğlu İstanbul.

İrtibat: 0507 943 64 25 - 0553 206 62 18

AddThis Social Bookmark Button
 

559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Buradasınız  : Anasayfa Arşiv 483 - 15 Mayıs 2014 DSİP kadın konferansı: Özgürlük istiyoruz