Sosyalist İşçi yazarlarından Roni Margulies makalelerinden derlenen yeni kitabı ‘Kalpsiz Dünyanın Kalbi’ Kanat Kitap’tan çıktı. Sosyalist İşçi’de yayınlanmış yazılarının yanısıra Star, Birgün, Taraf gibi gazete ve Virgül, Birikim, Yarın, Newsweek dergilerinde yayınlanmış yazıları harmanlanarak ortaya çıkan kitap, bir marksistin din ve çevresindeki konularda kendini nasıl konumlandırdığına ilişkin, güncel olaylardan beslenen sağlam bir örgü sunuyor. 

Bazı cümleler nedense hep eksik alıntılanır. Çokça rastladığımız “ışık doğudan yükselir”, “Sezar’ın hakkı Sezar’a” gibi bu yarım ve bağlamından kopartılmış cümle parçaları tamamlanarak okunduğunda aslında pek çok kez tam ters anlama gelebilecek yerlerde kullanılmış olduğunu fark ederiz. Kitap böyle bir eksikliğe işaret ederek, “kitlelerin afyon”u olarak hatırlanması tercih edilen dinin eksik parçalarını yerine koyarak başlıyor. “Din, ezilen yaratığın iç çekişi, kalpsiz bir dünyanın kalbi, ruhsuz koşulların ruhudur.” Bu eksikliğin ortaya çıkartabileceği yanlış anlama, İslam, siyasal İslam ve buna bağlı olarak antisemitizm konusunda sıkça karşımızda bulduğumuz bir kafa karışıklığına sebep oluyor. Dini kurtulunması gereken bir bağımlılık, bir uyuşturucu olarak görerek kesip atmayı kurgulayan bir düşünce, bırakalım kitleleri kazanmayı, haklı bir dava yürütmeyi bile başaramaz hale geliyor. Bunun gündelik tartışmalardaki örnekleri türban, irtica, direnen siyasal İslam odakları (Hamas, Taliban...) aslında sürekli dolanıp durduğumuz konular.
Sıralı makalelere baktığımızda aslında birbirinden bağımsız görünen AKP kapatılma davası, savaş karşıtı hareket, Ermenistan’la ilişkiler, Ergenekon, antisiyonizm ve antisemitizm birbirinden hiçbir şekilde bağlantısız olmayan bir bütünün parçaları olarak yerlerini alıyor. İslam düşmanlığının neoliberalizmin propaganda biçimi, İsrail’in ABD’nin Ortadoğu’daki uç karakolu, darbeye karşı durmanın sosyalist olmanın bir gereği olduğunu söylemek Sosyalist İşçi okurları için bir yenilik olmasa gerek. Yine de kitap hem gözden kaçmış, hem hatırdan çıkmış olabilecek yazıları toplayarak hayırlı bir iş yapıyor.

‘Kalpsiz Dünyanın Kalbi’,
Roni Margulies,
Kanat Kitap,
192 sayfa, 13 lira


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası