Bu sayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

22 Temmuz 2015 gününden beri, Kürtlerle yeniden başlayan savaşta ölen sivil, PKK’li ve asker sayısı. 8 ayda 5 bin 359 sivil ve PKK’li Kürt öldürülmüş. Ölen 355 kişi ise asker ve polis. Yaklaşık 6 bin kişi.

Kemal Başak

Kendi hataları sonucu içinden çıkamaz hale geldiği “Suriye” ve “Kürt” politikalarını değiştirmek yerine bu hatalarda ısrar eden AKP liderliği bilindik devlet siyasetinin, siyasi sorunları devlet baskısını arttırarak çözme anlayışının dışına çıkmış değil.

Ankara’da 38 sivilin can verdiği saldırının yankıları henüz dinmeden, İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde bir intihar saldırısı daha gerçekleşti.

Yıldız Önen

Siz bakmayın medyada çıkan çarpıtmalı haberlere. Diyarbakır’da Newroz mesajı net bir şekilde barış oldu. Bütün konuşmacılar, kürsüde görev alan herkes barış ihtiyacına vurgu yaptı.

19 Mart’ta İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde İsrailli bir turist grubuna yönelik olarak IŞİD tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında, üç İsrail ve bir İran vatandaşı ölmüş, otuzun üzerinde insan da yaralanmıştı. Yaralıların arasında da İsrail vatandaşları bulunuyordu.

Arife Köse

Bugünlerde dünyanın dört bir yanında arka arkaya gerçekleşen patlamalarla 9/11’den sonra George W. Bush’un yaptığı ve uygar dünyanın barbarlara karşı savaşını ilan ettiği konuşmasının cümleleri parça parça kulaklarımızda yankılanıyor: “teröre karşı savaş”, “bundan böyle ya bizimlesiniz ya teröristlerle”.

ABD Başkanı Barack Obama geçtiğimiz hafta Küba ve Arjantin’deydi. 88 yıldır görevdeyken Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Obama’nın Arjantin ziyareti ise cunta rejiminin 40. yılı protestolarına denk geldi.

Geçen hafta dünya yine kana bulandı. Belçika’nın Brüksel, Pakistan’ın Lahor ve Irak’ın Bağdat şehirlerinde gerçekleşen patlamalarda 150’ye yakın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Geçen hafta AKP meclise yeni bir torba yasa tasarısı sundu. Tasarıda üniversite öğretim elemanlarına yönelik yeni ‘suç ve ceza’ tanımları yapılarak uyarma, kınama, maaştan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması, meslekten çıkarma, kamu görevinden çıkarma gibi cezaların uygulanacağı kapsam genişletildi. Herhangi bir siyasi eylemde bulunmak, bir eylemi desteklemek işten atılma sebebi olabilecek.

Türkiye savaşta. Bir yandan içeride Kürtlerle savaşıyor, diğer yandan Suriye’de sürmekte olan savaşa daha fazla müdahil olabilmek için çırpınıyor. Kürtlerle savaşta 1990’ların kirli taktikleri kullanılıyor, özel harekât polisleri her türlü hukuksuzluğa ve iğrençliğe imza atıyor.

Roni Margulies

Bir memleket savaşa girdiği zaman, orada merkezî yönetime muhalefet etmek zordur. Her zaman zordur, her yerde zordur.

İki nedenle zordur.

Emin Şakir

Temmuz 1870’de Bonaparte hanedanlığı Prusya’ya savaş ilan etti ve kısa sürede ağır bir yenilgi aldı. Yenilginin sonuçları Fransa için çok ağır oldu. Başta Paris olmak üzere bütün Fransa silahsızlandırılacak, kaleler Prusya askerlerinin kontrolüne geçecek ve Fransa 200 milyon savaş tazminatı ödeyecekti.

AKP’nin iktidarda olduğu yıllardan 2004-2014 arasındaki süreçte, kamu kuruluşlarında taşeron firmalarda çalışan işçi sayısı 245 kat arttı. Hükümet şimdi ise “Kamuda tek bir taşeron işçi kalmayacak” diyerek yüz binlerce kişiyi kadrolu yapacağını iddia ediyor. Ancak AKP’nin vaadi işçiler için birçok dezavantaja sahip.

Faruk Sevim

Kamuda taşeron sistemine son verileceğinin açıklanması işçilerin seslerini yükseltmesi ve basınç yapmasının ürünüdür. Taleplerimizde ısrarcı olmanın, taleplerimiz için kitlesel eylemler yapabilmemizin bir sonucudur, bu sonuç geniş kitlelerin sahip çıktığı talepleri kazanmanın mümkün olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

İzmir Çiğli’deki Kastaş Kauçuk’ta ağır çalışma koşullarına itiraz ettikleri için işten atılan iki kadın işçi direnişe geçti.

Direnişlerinin 139. gününde Kristal-İş bürokratlarının saldırısına uğrayan ve direniş çadırları yıkılan Şişecam işçileri, eylem yaparak sendika ağalarını protesto etti. İşçiler direnişlerini Mersin’de sürdürecek.

Esra Gem

Brezilya’da 2014’te ikinci kez seçilen İşçi Partisi (PT) lideri Dilma Rousseff, başkanlık koltuğuna oturduğu günden beri sağ muhalefetin giderek artan baskısıyla karşı karşıya. 2015’in son aylarından beri bu baskıların, doğrudan PT’yi iktidardan düşürmeye yönelik saldırılara dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Şenol Karakaş

Türkiye’de sol hareket içinde bazı kavramlar bağlamından kopuk kullanıldığı için, kavramın içeriğinden tümüyle farklı hedeflere işaret edilebiliyor ve garip sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor. Barış, bu kavramlardan birisi.

Nuran Yüce

Dünyada ilk kez 1936 yılında ABD’de yürürlüğe giren ve ilerleyen zamanlarda diğer ülkelerin kanunlarında yer alan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Türkiye’de ancak 1993 yılında yürürlüğe girdi. Bu kadar geç kabul edilmesine rağmen ÇED Yönetmeliği şimdiye kadar 17 kez değiştirildi.

Cizre, Sur, Silvan gibi yerlerde Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat timlerinin yaptığı ırkçı duvar yazılamaları epey tepki çekmişti. Duvarlara yazılanların içeriğinin yanı sıra devletin güvenlik güçlerinin ırkçı yazıların önünde gururla poz vermiş olması ve bu fotoğrafların propaganda olarak servis edilmesi tam bir rezaletti.

Çağla Oflas

Savaş, bombalar, katliamlardan oluşan büyük bir istikrarsızlık sarmalından kadınlar ve çocuklar da paylarına düşeni alıyorlar. Son yıllarda kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve taciz olayları giderek artış gösteriyor.

Geçen hafta Karaman’da Ensar Vakfı’na ait evlerde 45 çocuğun uğradığı istismarın ardından yaşanan olaylar %49,5 oyla iktidara gelen hükümetin sermayenin hizmetinde olduğunu bir kez daha gösterdi.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası