Geçen hafta dünya yine kana bulandı. Belçika’nın Brüksel, Pakistan’ın Lahor ve Irak’ın Bağdat şehirlerinde gerçekleşen patlamalarda 150’ye yakın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Pakistan'ın doğusundaki Lahor kentinde aralarında çocukların da bulunduğu 70'ten fazla kişinin öldüğü intihar saldırısını Taliban'a bağlı Cemaat-ül Ahrar örgütü üstlenirken Brüksel ve Bağdat’taki saldırıları IŞİD üstlendi.

Pakistan’daki saldırıyı üstlenen Cemaat-ül Ahrar'ın sözcüsü Ehsanullah Ehsan, Pakistan gazetesi Express Tribune'e açıklamasında "Paskalya'yı kutladıkları sırada Hristiyanlara yönelik düzenlen saldırının sorumluluğunu üstleniyoruz" dedi.

Avrupa’da aşırı sağ güçleniyor

Brüksel’de gerçekleşen saldırının ardından ise tüm Avrupa’da aşırı sağın daha da güçlenmesinden endişe ediliyor. Hollanda'da yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre, ülkede bugün seçim yapılsa Geert Wilders’ın partisi PVV ilk sırada yer alacak ve 150 sandalyeli parlamentoda 39 sandalye kazanacak.Ülkede genelde bu sayıda sandalyeye sahip parti, iktidarın en büyük ortağı oluyor. PVV lideri Geert Wilders, 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü Paris saldırıları sonrası "Sınırları hemen kapatalım" çağrısı yapmış, Brüksel saldırıları sonrası ise "Avrupa sınırları elek gibi. İslamcı teröristler sınırları ıslık çala çala yürüyüp geçiyor" demişti.

Mülteciler hedefte

Avrupa’da halkın önemli bir kesimi ardı ardına yaşanan bu saldırıları ve güvenlik sorununu, göç ve mülteci sorunu ile ilişkilendiriyor. Bu nedenle büyük çoğunluk Schengen Bölgesi’nin ortadan kaldırılmasını ve eskisi gibi sınır kontrollerine dönülmesini istiyor. Sağ partilere oy verenler arasında sınırların kapatılmasını isteyen ve kendisini güvende hissetmeyenlerin oranı oldukça yüksek. Bunun en önemli nedeni tüm dünyada 9/11’in ardından olduğu gibi, İkiz Kuleler’in bombalanması ile ABD’nin Orta doğu’da yaptıkları arasında bağ kuran bir savaş karşıtı hareketin olmaması. Dolayısıyla acil ihtiyacımız dünyanın dört bir yanında patlayan bu bombalar ile Ortadoğu’da devam eden savaş arasındaki bağı kurup kendi hükümetlerine “Ortadoğu’dan elini çek!” diyecek bir savaş karşıtı hareketi inşa etmek.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası