22 Mayıs: Uğur Kurt, polis tarafından Okmeydanı’nda katledildi. Aynı akşam, Ayhan Yılmaz isimli bir yurttaş da yaşamını yitirdi.

24-25 Mayıs: DSİP’in “Cinsiyetçi dünyaya karşı özgürlükçü fikirler” başlığıyla düzenlediği Kadın Konferansı 2014 İsmail Beşikçi Vakfı’nda yapıldı.

(Ayrıntılar 7. sayfada)

25 Mayıs: DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrıcılığını yaptığı miting Soma’daki katliama duyulan öfkenin büyüklüğüne rağmen çok cılız geçti. “Soma kaza değil, cinayet. Taşeron ölüm demektir, yasaklansın!” ana pankartı arkasında alana giriş yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı miting Soma’nın ve taşeron sisteminin hesabını sormak hedefinin yanından dahi geçemedi.

Sendikalar mitingi beş gün kala ilan etti. Bu durum sendika aktivistlerinin tabanda ve sokaklarda, iş yerlerinde görünür çalışmalar yapmasına zaman tanımadı.

DSİP ise geçtiğimiz hafta sendikalara gönderdiği mektupta şu ifadelere yer vermişti: “Emekçilerin ortak bir platformda bir araya gelmesi ve iş cinayetlerine son verilmesi, maden ocağının sahiplerinin tutuklanması, derhal yargılanması ve en ağız cezaları alması ve sürecin siyasi sorumlularının istifa etmesi için başkentte milyonlarca emekçinin katılacağı bir mitingin, böyle bir mitingi güçlendirecek, ikna edici kılacak, örgütlenme olanaklarının önünü açacak ve sokakta, işyerlerinde, okullarda ve mahallerde sürecek “İş cinayetlerine son!” kampanyasının üzerinden inşa edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

22 Mayıs günü Uğur Kurt’un Okmeydanı Cemevi’nde polis tarafından katledilmesinin ardından geçtiğimiz pazar günü Alevi örgütleri saat 13:00’te Türkiye’nin birçok yerinde sokağa çıktı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ortak bir açıklama yayınlayarak 25 Mayıs günü saat 13:00’te her yerde devlet terörüne karşı sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

İstanbul’da Şişli Meydanı, Ankara’da Kızılay Meydanı ve İzmir’de Basmane Meydanı’nda toplanan

Alevi örgütleri ve siyasi partiler, polis terörü ve hükümetin ayrımcı diline “Artık yeter” diyorlar.

İstanbul’da kitlesel yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından basın açıklamasını Alevi Bektaşi kurumları adına Doğan Demir yaptı. Soma katliamını hatırlatan Demir, Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un Alevilere yönelik bilinçli, sistemli ve Gezi günlerinden beri süren saldırıların bir parçası olarak katledildiğini söyledi. Hesabını soracaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

26 Mayıs: Soma’lı maden işçileri Hükümet Konağı önünde yaptıkları oturma eylemiyle Türkiye Maden İş Sendikası Ege Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu’nu istifa ettirdi.

www.dsip.org.tr


559. sayı - 30 Mart 2016 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası