İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sanat yönetmenliğinin sanatçılardan alınarak bürokratlara verilecek olması ile başlayan tartışma sürüyor.

Şehir Tiyatroları sanatçıları karara itiraz ederken Başbakan’ın konu üzerine yaptığı açıklamalar tartışmayı derinleştiriyor, tepkiyi daha da sertleştiriyor.

Başbakan, tiyatro sanatçılarının tepkilerine karşılık olarak Şehir Tiyatroları’nın ve Devlet Tiyatroları’nın özelleştirileceğini açıkladı.

Konu Bakanlar Kurulu’na taşındı ve daha sonra Bülent Arınç hükümet adına yaptığı açılamada “özelleştirme” tehdidini tekrarladı.

Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti derin bir yanılgı içinde. Tiyatroların özelleştirilmesi mümkün değil ayrıca bütün tiyatroların kamu desteğine ihtiyacı var.

Oyun sergilemek pahalı bir iş ve geliri bu harcamayı karşılayacak kadar değil. Tiyatroya gitmeyi teşvik eden bir devlet politikası da olmayınca tiyatroların gelirleri daha da azalmakta.

Bu sorun devlet ve şehir tiyatrolarında olduğu kadar özel tiyatrolarda da var.

Erdoğan tiyatroları özelleştirilen kârlı kamu yatırımları ile karıştırıyor ve tiyatroların özelleştirilebileceğini sanıyor ama yanılıyor.

Öte yandan bir sanat çalışmasının gene sanatçılar tarafından yönetilmesi, oynanacak oyunların sanatçılar tarafından seçilmesi tek doğru olan tutumdur.

Şehir Tiyatroları oyuncuları hükümet ve belediye kararına karşı direniyorlar.

Sosyalistler tiyatro oyuncularını bütünüyle destekliyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası