Seçimlerin ardından Yunanistan’da hükümet kurulamadı ve bu durum üzerine seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

Yeni seçimlerde geçen seçimlerde ikinci olan Radikal Sol Parti Syriza’nın birinci parti haline geleceği, Pasok’un daha da eriyeceği tahmin ediliyor.

Syriza’nın seçimleri kazanması durumunda Yunanistan’da IMF, Avrupa Merkez Bankası ve AB’nin dayattığı kesinti programlarına karşı bir hükümetin kurulması mümkün olacak. AB liderleri daha şimdiden paniğe kapıldı.

Yunanistan’da Syriza’nın seçimleri kazanması Yunanistan’ın Avro bölgesinden çıkması anlamına gelecek ve bu krizi derin bir şekilde etkileyecek.

Yunanistan’ın arkasından İspanya, Portekiz ve İtalya’da da krizin derinleşmesi anlamına gelecek ki bu ülkeler Avrupa Birliği ekonomisinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Yunanistan’ın Avro’dan ayrılması Avrupa bankacılığını şiddetle etkileyecek ve tahminlere göre 2008’dekine benzer yeni bir bankalar krizi yaşanacak. Üstelik bu bankalar krizi sadece İspanya ve İtalya’yı değil, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere diğer Avrupa Birliği ülkelerini de etkileyecek.

Avrupa Birliği içinde tasarruf politikalarını en keskin biçimde savunan Almanya Başbakanı Merkel Yunanistan- daki gelişmelere rağmen tutumunu değiştirmiyor

 

G8’de kriz

Yunanistan’da seçim olasılığını ortaya çıkmasının yanı sıra bugünlerde toplanan G8 zirvesi de krizin derinliğini yansıtıyor.

G8 ülkeleri krizin derinleştiğini açıkça görmelerine rağmen ne yapabileceklerini bilmiyor. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.

Amerikalılar, İngilizler ve Fransızlar büyüme politiklarını gerekli görürken Almanya kemer sıkma politikalarında ısrarcı.

 

NATO: Bir başka kriz

Bugünlerde bir başka çok önemli toplantı daha gerçekleşti. NATO ülkeleri Amerika’da Şikago kentinde zirve yaptı.

NATO zirvesi de krizin derinliğini ve kapitalist dünya liderlerinin kriz karşısında ne kadar çaresiz olduklarını gösteriyor.

Afganistan’dan çekilmeyi konuşan NATO ülkelerinin liderleri, bu savaşın mali yükünden kurtulmak istiyor. NATO, Taliban ile de anlaşmaya çalışıyor.

NATO liderleri bu arada Suriye’ye saldırılmayacağını, bunun zemininin olmadığını da açıkladı.

 

Emekçiler ayakta

Kapitalist devletler, bankalar ve patronlar krizin derinliği içinde boğulurken emekçiler her tarafta ayakta.

İspanya’da Öfkeliler Hareketi gene yüzbinlerle sokaklara çıktı. İngiltere’de bir büyük grev hareketi gelişti ve polisler bile sendika kurma hakkı istedikleri için yürüyüş yaptılar.

Almanya’da ise “İşgal et” hareketi sokaklarda.

Dünya krizle sarsılırken, gerçek bir değişim kendini dayatıyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası