Başbakan’ın kürtaj hakkına karşı yaptığı konuşma bir kampanyaya dönüştü. AKP’li vekiller dört bir ağızdan kürtajın yasaklanması gerektiğini söylemeye başladılar. Ne cinayet ne de insanlık suçu, kürtaj bir haktır!

Kürtajın yasaklanması gerektiğini söyleyenlerin karşı olduğu şey kadın haklarıdır. Kadın özgürlüğü sadece sosyal, ekonomik konulardaki taleplerle sınırlı değildir. Kadın özgürlüğü demek aynı zamanda kadınların kendi bedenleri hakkında tek söz sahibi olmasıdır. Hem eşit işe eşit ücret, kreş, güvenceli çalışma hem de kürtaj kadınların hakkıdır!

Her fırsatta kadın erkek eşitliğine inanmadığını, her kadının en az üç çocuk doğurması gerektiğini söyleyen Başbakan’ın kadınları hedef alan kürtaj açıklamasının kadın haklarına karşı bir kampanyaya dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Nüfus politikası adına, daha fazla iş gücüne olan ihtiyacınız için kadın cinselliğini kontrol etme politikalarınız kabul edilemez.

Kürtaj konusu ahlakî, vicdanî değil, politiktir. Tek din, tek dil saplantılı milliyetçi Erdoğan, tek hesabının ekonomik olduğunu, yani sömürülecek yeni işçi kuşakları yaratmak olduğunu açıkça söylenmektedir.

Gebe kalmak ya da kalmamak, çocuk doğurmak ya da doğurmamak kadınların karar vereceği bir şeydir ve bu kararın tartışılır bir yanı yoktur. Her gün beş kadın öldürülüyor, “genel ahlâk” gerekçesiyle kadına yönelik ayrımcılık körükleniyor, şimdi de kürtaj karşıtı söylemler aynı ne idüğü belirsiz “ahlâkın” içinde önümüze sürülüyor. Yeni anayasa hazırlama iddiasında olanlar kadınların en temel hakkını gasp etme derdinde!

Kürtaj bir haktır! Aynı zamanda isteyen kadınların ücretsiz, güvenilir ve sağlıklı koşullarda kürtaj olması için olanaklar yaratılmalıdır.

Başbakan kürtaj yapan milyonlarca kadını rencide eden açıklamasını milliyetçilikle pekiştiriyor. İstenmeyen gebelik yüzünden kürtaj yaptıran kadınları şikâyet edip, Uludere’de 34 insanı F-16’larla katleden devleti aklamaya çalışıyor.

Erdoğan sezaryan konusunda da ileri geri konuşmuş. Çocuğunu doğurup doğurmayacağına olduğu gibi nasıl doğuracağına da kadın karar verir.

Başbakan Erdoğan. Kadınlarla uğraşmayı bırak, Roboski katliamının hesabını ver!

(DSİP açıklaması, 29.05.2012)


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası