Hayatteyken Hrant Dink’e saldıran ve katledilmesine yol açan Ergenekon kampanyasının başını çeken Doğu Perinçek’in İşçi Partisi (İP), şimdi de AGOS Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’ı hedef seçti.

Koptaş’ın, Ağustos 2011’de yazdığı ‘İP’ye destek utancı’ adlı makaleye 10 bin liralık “manevi” tazminat davası açan İP Genel Merkezi’nin başvurusu, tıpkı 301. davalarında olduğu gibi İstanbul 18. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Koptaş, makalesinde Ergenekon davası sanığı Perinçek’le dayanışma için İstanbul’daki parti binalarının önünde açlık grevi yapan İP üyelerini ziyaret eden ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ı şöyle eleştirmişti:

“Bir sosyalist parti için, yıllardır her türlü manipülasyonla, her tür yalanla, her tür pis ilişkiyle demokratlara ve devrimcilere karşı tetikçilik yapan, aydınları hedef gösteren, derin devletin cephaneliği olarak hizmet gören bir ‘siyasi’ harekete, sol adına, demokratlık adına sahip çıkmak, onunla birlikte hareket etmeye kalkışmak, kamuoyuna bu yönde çağrıda bulunmak, vicdan ve izanla bağın ne kadar koptuğunu gösteriyor (…) İnsan elbette ki haksız tutuklamalara, haksız uygulamalara karşı çıkabilir, çıkmalıdır. Demokratlığın da, özgürlükçülüğün de gereğidir bu. Ama işin aslını astarını bilmeden, İşçi Partisi gibi bir karanlık odağa yönelik gözaltıların hukuki mesnetini sorgulamadan, alelacele dayanışma ilan etmek, o örgütle birlikte hareket etme çağrısı yapmak, en hafif tabirle, sapla samanı birbirine karıştırmak değil de nedir?”

Bir gazetecinin doğal işi olan eleştiri, mahkeme açısından suç olarak kabul edildi. Perinçek ve İP hakkında çok daha ağır şeyler yazılmasına rağmen hiçbiri dava konusu olmazken Rober Koptaş’a açılan dava ırkçı mekanizmanın çalıştığını ve Ermeni olduğu için hedef alındığını gösteriyor. Rober Koptaş’ın, AGOS’un, Ermeni halkının yanındayız. Tüm darbe ve ırkçılık karşıtlarını Koptaş’ın yanında olmaya, Ergenekon çetesini dağıtmak ve zihniyetine son vermek için mücadeleye çağırıyoruz.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası