“ABD’nin kendi stratejik çıkarlarını korumak için yaptığı ve sonucunda bir kısım Ezidi’nin IŞİD’den kaçmasını sağlayan hava saldırıları bizleri yanıltmamalıdır. Irak’ta yaşanan vahşetin asli sorumlusu, ABD ve müttefikleridir. Saddam döneminde Irak’a uygulanan ambargo nedeniyle beş yüz bin çocuk öldü. ABD işgali sonrası yaklaşık bir milyon insan öldürüldü, cezaevleri işkencehanelere çevrildi. Irak petrolleri işgalcilerin kontrolü altına girdi, halk ağır bir yoksullukla karşı karşıya bırakıldı.

ABD’nin desteği ile sekiz yıldır Irak’ta hükümet olan Maliki’nin dikta rejimi, elli yıldır Suriye’yi yöneten Esad diktatörlüğü, mezhepçi, anti demokratik, baskıcı politikaları ile IŞİD’in gelişmesinde en önemli rolü oynadılar.

Irak ve Suriye’deki, hatta tüm Ortadoğu’daki mezhepçi, baskıcı diktatörlükler yıkılıp, yerlerine demokratik, çoğulcu yönetimler kurulmadıkça, bölgedeki IŞİD benzeri örgütler yok olmaz.

 

Ortadoğu’da silahlı güç gösterilerine değil, şiddetsiz çözümlere ve barışa ihtiyaç vardır. IŞİD’e karşı mücadele bölge halkları tarafından yürütülmelidir. ABD’nin ve NATO’nun kirli sicilleri düşünüldüğünde, IŞİD’e karşı, ABD/NATO operasyonu tercih edilemez.

ABD ve NATO öncülüğünde Ortadoğu’da yapılacak askeri bir operasyon meşru değildir. Türkiye bu operasyona katılmamalı ve lojistik destek vermemelidir. Türkiye NATO’dan çıkmalıdır.

Ortadoğu’daki ABD, Rusya, NATO vb. kaynaklı tüm askeri üs ve tesisler başta İncirlik olmak üzere kapatılmalıdır. Ortadoğu, silahsız, nükleersiz, kimyasalsız, barış içinde halkların bir arada yaşadığı bir bölge olmalıdır.

Türkiye sınırlarından IŞİD ve benzeri örgüt militanlarının geçiş yapması engellenmelidir. Türkiye sınırları, savaştan ve zulümden kaçan sivillere açılmalı, onlara sığınmacı statüsü verilmeli, insanca yaşam koşulları sağlanmalıdır.”

Yıldız Önen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu adına - 14 Eylül 2014


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası