Marksizm 2009, 22-23-24 Mayıs’ta İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşiyor. Marksizm, dünyanın ve Türkiye’nin politik sorunlarının birçok başlıkta tartışılacağı Marksizm 2009’un ev sahipliğini DSİP yapıyor.  Marksizm 2009’a ise kriz ve sosyalist bir çözüm tartışmaları damgasına vuracak.
Gezegenimiz iki büyük krizi birden yaşıyor.

Yeni-liberal politikalar iflas etti. Küresel finans krizi sanayi üretimine sıçradı. Kapitalistler “piyasa her şeyi çözer” şarkısını kolayca bıraktı. Hükümetler geçen yılın Eylül’ünden bu yana batan şirketleri kurtarmak için 200 trilyon dolar harcadılar. Ancak 6 milyar insandan çalınan ve esirgenen bu devasa para bile onları kurtaramadı. Burjuva ekonomistleri, içinden geçen dönemi 1930’larla kıyaslıyor.  Sistem bir çöküşe doğru ilerliyor. Kapitalistler kendi krizlerinin faturasını işçi sınıfına ve yoksullara ödetmek istiyor
Küresel ısınma hız artıyor. İklim değişikliğinin ilke etkileri 4 kıtada birden görülüyor. İklim felaketleri milyonlarca insanı etkiliyor. Bilimciler düne kadar 2 derecelik bir ısı artışının bizi bambaşka bir gezegene götüreceğini söylerken, şimdi 4 derecelik bir ısı artışının sonuçları konusunda uyarıyor. Yeryüzünde canlı hayatı tehdit altında. Küresel ısınmanın sorumlusu olan kapitalizmin ise iklim değişikliğine bir çözümü yok.
İki krizin bir çözümü var. Bu çözüm işçi sınıfının ve ezilenlerin çözümüdür. Ekonomiyi şirketler değil çalışanlar denetlemelidir. Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına dönülmelidir. 6 milyar insanın çıkarlarını içeren ortak talepler etrafında kriz karşı büyük bir direnişi yaratmalıyız. Şimdi gerçek bir değişimin zamanıdır.
Tüm bunların ortasında Türkiye’de bir değişim yaşıyor. Kemalizm sarsılıyor.
İlk kez darbeciler yargılanıyor. Kürtler, Ermeniler, Sünniler, Aleviler ezenlere başkaldırıyor. Milyonlar demokrasi istiyor.
Marksizm 2009 tüm bunları konuşacağız. Hep birlikte tartışacağız. DSİP’in ev sahipliğinde yapılan Marksizm 2009’un kürsüsü yeni bir dünya isteyen herkese açıktır.
Başka bir dünya mümkün! Hep birlikte yaratalım…

 

22-23-24 Mayıs 2009 - İstanbul


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası