Dünyanın ve Türkiye'nin politik sorunlarının birçok başlıkta tartışılacağı Marksizm 2009'un ev sahipliğini DSİP yapıyor.  Marksizm 2009'a ise kriz ve sosyalist bir çözüm tartışmaları damgasına vuracak.
Gezegenimiz iki büyük krizi birden yaşıyor. Yeni-liberal politikalar iflas etti. Küresel finans krizi sanayi üretimine de sıçradı ve   kapitalistler "piyasa her şeyi çözer" şarkısını kolayca bıraktı. Hükümetler geçen yılın Eylül'ünden bu yana batan şirketleri kurtarmak için 20 trilyon dolar harcadı.

6 milyar insandan çalınan ve esirgenen bu devasa para bile onları kurtaramadı. Burjuva ekonomistleri, içinden geçilen dönemi 1930'larla kıyaslıyor.  Sistem bir çöküşe doğru ilerliyor. Kapitalistler kendi krizlerinin faturası- nı işçi sınıfına ve yoksullara ödetmek istiyor
Küresel ısınma hızla artıyor. İklim değişikliğinin ilk etkileri dört kıtada birden görülüyor. İklim felaketleri milyonlarca insanı etkiliyor. Bilimciler düne kadar 2 derecelik bir ısı artışının bizi bambaşka bir gezegene götüreceğini söylerken, şimdi 4 derecelik bir ısı artışının mümkün olduğunu söyleyerek uyarı yor. Yeryüzünde canlı hayatı tehdit altında. Küresel ısınmanın sorumlusu olan kapitalizmin ise iklim değişikliğine bir çözümü yok.
Oysa iki krizin bir çözümü var. Bu çözüm işçi sınıfının ve ezilenlerin çözümüdür. Ekonomiyi şirketler değil çalışanlar denetlemelidir. Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına dönülmelidir. Mali kaynaklar bankaları kurtarmaya değil gezegeni kurtarmaya harcanmalıdır.
6 milyar insanın çıkarlarını içeren ortak talepler etrafında kriz karşıtı büyük bir direniş yaratmalıyız. Şimdi gerçek bir değişimin zamanıdır.
Tüm bunların ortasında Türkiye bir değişim yaşıyor. Kemalizm sarsılıyor. İlk kez darbeciler yargılanıyor. Kürtler, Ermeniler, Sünniler, Aleviler ezenlere başkaldırıyor. Milyonlar demokrasi istiyor.
İşçi sınıfını ve ve ezilenleri birleştirecek kitlesel yeni sol alternatifi yaratmak zorundayız.
Marksizm 2009'da tüm bunları konuşacağız. Hep birlikte tartışacağız. DSİP'in ev sahipliğinde yapılan Marksizm 2009'un kürsüsü yeni bir dünya isteyen herkese açıktır.


1992’den bu yana Marksizm toplantılarında kimler konuştu?

Orhan Pamuk, Murathan Mungan, Kerem Kabadayı, Ufuk Uras, Sabahat Tuncel, Akın Birdal, Ahmet İnsel, Harun Tekin, Alex Callinicos, Mehmet Ali Alabora,Roni Margulies, Ömer Laçiner, Ferhat Kentel, Chris Harman, Sami Evren, Doğan Tarkan, Hayri Kozanoğlu, Bülent Somay, Nuray Mert,    Tayfun Mater, Murat Çelikkan, Mete Çubukçu, Ömer Madra, Fethiye Çetin, Panos Garganas, Özgür Gürbüz, Ayhan Bilgen,  Stefan Bornost, Avi Haligua,Yıldıray Oğur, Seyfi Öngider,Küçük İskender, Sinan Özbek, Metin Üstündağ, Ertuğrul Kürkçü, Aydın Cıngı, Ercan Karakaş, Murat Coşkun, Kemal Nebioğlu, Metin Çulhaoğlu, Tayfun Görgün, Talad Ahmet, Bejan Matur, Orhan Koçak, Ragıp Duran, Rıdvan Akar, Sevgi Göğçe, Barış Pirhasan, Metin Yeğin, Doğan Erbaş, Hakan Tahmaz, Ümit Şahin,
Eray Özer, Eylem Çağdaş,
Yelda, Sotiris Kondoyanis

 

Katılım ve iletişim

Diğer şehirlerin de katılımıyla Mayıs ayında İstanbul'da yapılacak Marksizm tartışmaları çeşitli konularda panel, atölye, toplantı, sergilerden ve
konserden oluşacak.
Marksizm 2009'da hem yaşadığımız dünyadaki sorunlarımızı hem Marksist geleneği, hem de önümüzdeki süreçte nasıl kampanyalar yapmamız gerektiğini tartışmak istiyoruz.
Marksizm 2009'de toplantı ve panellerin yanı sıra film gösterimleri, belgeseller,  atölyeler, sergiler, müzik dinletileri,  edebiyat tartışmaları yapmayı planlıyoruz.
Kampanyaların stantları, kitap stantları, yiyecek, içecek stantları kuruyoruz.
Şehir dışından gelenler için kalacak yer ayarlıyoruz.
Toplantıları katılım davetiyelidir, organizasyona katkı için 3 günlük davetiye 5 liradır.
İletişim:  0535 382 91 07
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.marksizm2008.com 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası