Roni Margulies

Niyedir? Ortadoğu’dan niye hep IŞİD gibi, Taliban gibi örgütler çıkar, intihar bombacıları çıkar, sivil öldürmekten kaçınmayanlar, farklı mezhep mensuplarını katletmekten zevk alırmış gibi görünenler çıkar?

Niye? Havasında, suyunda filan bir şey mi var Ortadoğu’nun?

Batı’da bu soruya verilen çok basit resmî bir cevap var. Havayla, suyla ilgili değil.

 

Cevap şu: Bölgede herkes şiddete, vahşete düşkün, herkes kana susamış, çünkü hepsi Müslüman. İslam böyle bir din olduğu için, Ortadoğu’da çıkan bütün örgütler, muhalefetler, ayaklanmalar böyle.

Bu cevap Batı’da devlet eliyle verildiği ve yaygınlaştırıldığı için, çoğu Batılı’nın farkında bile olmadan kabullendiği, adeta ‘veri’ olarak aldığı bir şey. Irkçı olmayan, ırkçılığı yanlış bulanların bile şu veya bu ölçüde etkilendiği bir şey.

Bu cevabın faydaları, Ortadoğu’da top koşturan emperyalizm açısından, saymakla bitmez.

Üç tanesini sayalım, yeter de artar bile.

Bir. Yüz küsur yıldır emperyalizmin bölgede yaptıkları meşrulaştırılmış oluyor. Kumların üzerine cetvelle sınırlar çizip bölgeyi yapay ülkelere bölmek, her birinin başına Batı dostu berbat kuklalar, krallar, şahlar, emirler yerleştirmek, orta yere jandarma karakolu olarak İsrail’i oturtmak, İran’da darbe yaptırtmak, Irak’ı işgal etmek, her tarafı defalarca bombalamak, Mısır’da darbe... Her şeyi saysak, bu gazetenin bütün sayfaları dolar! “Bunlar zaten barbar, mecburen yaptık bütün yaptıklarımızı” deyince, emperyalizmin bölgedeki kanlı tarihi haklılık kazanmış oluyor. El çabukluğu marifet!

İki. Bölgeyi böylesine kana buladıktan sonra, “Bunlar zaten her zaman barbardı, şimdi de barbar” deyip şimdi sağı solu bombalamak daha kolay, daha meşru oluyor. Batı’daki demokrat kamuoyu bile bombalara itiraz etmekte zorlanıyor.

Üç. Yüz yıl boyunca o kadar kan, o kadar öfke biriktikince, bombalara, darbelere, emperyalizmin vahşetine itiraz ve muhalefet etmek isteyenler berbat çıkmaz sokaklara sokulmuş oluyor. Çaresiz kalan insanların gözlerini gerçekten kan bürüyor.

Emperyalizm harika! Bölgeyi yüz yıl hallaç pamuğu gibi at. Ve o hâle getir ki, sana karşı muhalefet olarak çıka çıka IŞİD çıkabilsin ancak.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası