Direnişteki Ülker işçilerinden Ercan Durak yazdı.

Sendikadan hiç memnun değildik. İş koşulları konusunda hiçbir çabası yoktu sendikamızın. Araştırdık, bizim çıkarlarımızı DİSK’in savunabileceğini düşündüğümüz için 9 işçi olarak sendikamızı değiştirdik.

 

Çalışma saatleri konusunda talebimiz var. Akşam vardiyası istemiyoruz. Akşam vardiyası olacaksa 12 saat çalışmak istemiyoruz. Bu kadar uzun çalışmak vücudumuzu bitiriyor. Direniş yüzünden ameliyatımı erteledim. Birçok işçide bel, boyun fıtığı, varis, menisküs ve gürültüden ötürü duyma kaybı var benim gibi. 12 saat ayakta çalışıyoruz. Günlük yapılması gereken iş çok fazla. 12 saatte yetişmeyince hakkımızda tutanak tutuluyor ve savunma isteniyor. Günde 15 dakika tuvalet molası, yarım saat yemek molası var. Bu sürelerden kısmadıkça işleri yetiştirmek ise mümkün değil.

Bir senedir işe telefonla girmek yasak. Üstümüzü arıyorlar. Bilmem ne iş kanunu gereği… Daha çok verim için… Ama yöneticilere yasak yok. Giriş-çıkış için kart veriyorlar, manyetiği bozulduğunda onun parasını bile bizden alıyorlar. 15 senedir burada çalışıyorum. Yeni gelen işçiden 30 lira fazla maaş alıyorum. Maaşlar asgari ücretin biraz üstünde.

Sendika bu konuda sessiz kalınca biz de sendika değiştirmeye karar verdik. İşlemleri yaptığımız gün işten çıkarıldığımızı ve tazminatımızın yatırıldığını öğrendik. İnsan kaynakları müdürü rica etti, “

imza atın” dedi, atmadık. Bizim derdimiz para değil ki, hakkımızı alabilmek. İşimizi geri alana dek de mücadelemize devam edeceğiz.

1000 kişiyiz burada, bir de 300 kadar taşeron işçi var. Taşeron işçiler getir götür işleri yapıyorlar, bizim yetiştiremediğimiz işleri tamamlıyorlar. Patronlar bir senenin sonunda taşeronları kadroya alıyor. Kadrolu olunca işçi seviniyor fakat maaşında 30 lira zam oluyor sadece. Yılda dört kez de ikramiye alıyorlar. Çalışma saatleri, koşulları hep aynı oysa. 40 tane kadın işçi çalışıyor ayrıca. Bize söylenene göre, Ülker fabrikasını ağır sanayi statüsüne almamak için yapılan bir şeymiş. Yaptığımız iş ağır sanayi olarak geçse hem ücretlerimizde iyileştirme olacak hem de bu kadar uzun süre çalışmamış olacağız. Ayrıca mesleki hastalıklarda tazminat hakkımız da olacak. Gel de beş sene çalış burada. Felç olursun…

Bizi tecrit etmeye çalışıyorlar. Sadece sesimiz duyulsun istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Adalet istiyoruz. Alana dek de burada olacağız.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası