Nuran Yüce

Bu yıl dünyanın en zenginlerinin kulübü G20 zirvesi Avustralya’nın Brisbane kentinde 15-16 Kasım tarihlerinde yapıldı.

Dünyanın ekonomik olarak en büyük ülkeleri aynı zamanda emisyon oranları ya da emisyon artış oranları açısından da en fazla olan ülkeleri. Sadece ABD ve Çin’in emisyon oranlarının toplamı dünya genelindeki emisyon oranlarının %45’ine denk geliyor. G20 zirvenin gerçekleştiği Avusturalya geçen yıl aralık ayında yapılan iklim zirvesi sabote eden ülkelerin başında geliyordu. Yıllık kömür üretimi 420 milyon ton olan ve bunun yüzde 70’ini ihraç eden dünyanın bir numaralı kömür ihracatçısı Avustralya 2016’ya kadar kömür üretimini yüzde on iki arttırmayı planladığını ve daha önce açıkladığı karbon salımlarını yüzde 25 azaltma hedefini yüzde 5’e düşürdüğünü açıklamıştı. İklim felaketleri nedeniyle oluşan kayıp ve zararların karşılanması için oluşturulması talep edilen fonlara para vermediği gibi fonların oluşmasını da engellemeye çalışmış ve “fonlar çevrecilik maskesi altında sosyalizm” demişti.

İklim değişikliğinden tarihsel olarak da sorumlu olan bu ülkelerin gerçekleştirdiği zirvenin ilk gününde 4 kişi tutuklandı. G20 Zirvesi’nin yapıldığı alanlarda gösteri yapabilmek için önceden izin alınma şartı getirildi. G20’ye üye ülkelerin politikalarını özellikle de Avustralya’nın Başbakanı Abbott’u, Avustralyalıların çoğunluğunun taleplerini uygulamadığı için protesto gösterileri yapıldı. Sidney yakınlarındaki ünlü Bondi sahilinde toplanan yüzlere aktivist kazdıkları çukurlara kafalarını gömdüler ve tüm liderlere artık iklim değişikliğini görmezden gelemezsiniz mesajı verdiler.

Başbakan Davutoğlu da, 2015 yılının dönem başkanı sıfatıyla zirvede bir konuşma yaptı.

2015’te Antalya’da toplanacaklar

Türkiye’nin başkanlığını yapacağı 2015 yılında G20’nin gündeminin “ekonomik kalkınma ve büyüme, gelişme, istihdam, G-20 üyesi olan ve olmayan ülkeler arasında köprü oluşturma, yolsuzlukla mücadele, enerji ve tabiî ki iklim değişikliği” konularına odaklanacağını söyledi. Yolsuzluğun ve karbon temelli enerji politikalarının hız kazandığı Türkiye bir sonraki G20 zirvesine 15-16 Kasım’da Antalya’da ev sahipliği yapacak .


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası