Dünyadaki huzursuzluğun, adaletsizliğin, şiddetin nedeni Filistin halkı, Irak halkı olmadığı gibi, Afgan halkı da değil elbette. Dünyadaki huzursuzluğun nedeni, petrol gibi küresel sistemin can damarı olan kaynakları, enerji yollarını denetlemek için Irak'ta, Afganistan'da ve Filistin'de milyonlarca insanı öldüren savaşları ve işgali sürdüren ABD ve onunla işbirliği yapanlardır.

Dünyanın da Afganistan ve Irak'ın da, Filistin'in de daha güvenlikli hale gelmesinin tek yolu işgalcilerin derhal ve koşulsuz bir şekilde tüm bu ülkelerden geri çekilmesidir. Dünyada barış için öncelikle suç örgütü NATO dağıtılmalıdır.

Savaş karşıtları olarak, bu koalisyona Türkiye'nin de adını yazdıranları protesto ediyor ve tarihsel sorumluluklarını Başbakan'a ve Hükümet'e bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye ABD'nin de NATO'nun da talebini derhal reddetmelidir.

Üstelik bunu tüm dünyanın ve dolayısıyla Afganistan'da NATO işgaline direnenlerin de duyabileceği kadar yüksek bir sesle yapmalıdır.

Türkiye Hükümeti, Afganistan'a önceki yıllarda gönderdiği ve şu birkaç gün içinde "gözle kaş arasında" sayısını bir misli artırdığı askerlerini derhal geri çekmelidir.

ABD ve NATO'nun, Afganistan'ı işgal politikalarıyla daha fazla işbirliği yapılmamalıdır.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası