Tokat'ın Reşadiye ilçesinde devriye görevi sırasında gerçekleşen provokatif saldırda yaşamını yitiren 7 askerin yakınları, 20 yılı aşkın bir süredir devam eden çatışmaların artık sona erdirilmesini istedi.

CHP ve MHP’ye protesto
CHP lideri Deniz Baykal ve MHP lideri Devlet Bahçeli'ye seslenen şehit Cengiz Sarıbaş'ın amcası Salim Sarıbaş barış çağrısı yaptı:

"Savaşı yapanlar da, ölenler de kurşunu sıkanlar da bu ülkenin çocukları. Mutlak suretiyle Bahçeli ve Baykal'a çok görev düşüyor. Tarih bunları yazacak pişman olacaklar sonunda" dedi. 

Sarıbaş, şöyle devam etti: "Bu savaş, çok anlamsız bir savaş. Bunun mutlaka bitirilmesi lazım. 25 senedir bu savaş nasıl bitmez? Demek ki silahla halledilmiyor, silahla bu iş çözülmüyor."

Terhisine 83 gün ölen  Er Yakup Mutlu'nun babası Kazım Mutlu, başka çocukların ölmemesi için demokratik açılım sürecinin başarıya ulaşması gerektiğini söyledi. Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Örenkent'te oturan baba Mutlu, açılıma karşı çıktıkları için Baykal ve Bahçeli'ye tepki gösterdi. Mutlu, "Onların tuzu kuru. Nasıl olsa çocukları askere gitmiyor. Bunun için açılıma destek vermiyorlar. Bugün bir Yakup öldü, yarın başkası ölmesin" dedi.

TSK’dan bilgi istiyorum, gerçekten operasyon oldu mu?
Adana'nın Yumurtalık ilçesine bağlı Sugözü köyünde oturan Uzman Çavuş Harun Arslanbay'ın (32) babası Hamdi Arslanbay, oğluyla hemen hemen her gün görüştüğünü belirterek: "Operasyon var mıydı, yok muydu? Bunu öğrenmek istiyorum. Vatan sağ olsun. Evladım şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Olayın siyasi yönüne girmek istemiyorum. Devlet de bizim düşündüğümüz gibi düşünüyor. Kanı durdurmak için iyilikle yaklaşıyor. Ama böyle olmaz. Mersin'de 40-50 kişi yaktı, yıktı. Ver bunları polise jandarmaya. Ancak bu şekilde düzelebilir. Dağda teröristi kovalamakla bu iş bitmez. Bu acı bitmez. Yapacak bir şey yok, onları Allah'a havale ediyorum."

Jandarma Er Fatih Yonca'nın Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesi Orhangazi köyünde oturan acılı annesi, "Oğlum dünyada bir taneydi. Yavrum benim ciğerimi yaktın, ablama ne söyleyeceğim. Yanmış ciğerim. Ben oğlum 24 yıl kucağımda yatırdım. Tatile gidiyorum dedi. Beni buradan aşağıya indirmedi. Annem sıkılma buradan seni kurtaracağım dedi. Annem seni buralarda yaşatmam, dedi. Kuzum yaktın beni gittin" diyerek ağıtlar yaktı.

Bu seslere kulak verin, barışı engellemeyenleri yenelim.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası