Volkan Akyıldırım
  • Antonio Gramsci – Bir devrimcinin yaşamı
  • Yazar: Giuseppe Fiori
  • Çeviren: Kudret Emiroğlu,
  • 351 sayfa, 22 YTL, İletişim Yayınları
İtalyan devrimci Antonio Gramsci, 20. yüzyılın en önemli Marksist teorisyenlerinden biri. Eğer Gramsci’nin düşüncesini anlamak istiyorsanız Türkçe’de çok iyi bir kaynak var.
Gramsci’nin biyografisini hazırlayan Giuseppe Fiori, “Bu kitabın amacı da Gramsci’nin kendi portresini tamamlamak, zaten “başına” – düşün adamı ve siyasal önder – “gövde ve bacaklar” eklemek. Yani çocukluktan olgunluğa, açlık, aşk ve yavaş ölüm günlerinde, “bütün” kişiliğini oluşturan etkenleri göstermek. Kitap, yakın arkadaşlarının verdiği adla “Nino” Gramsci’nin portresidir” diyor.
Yazar, bu kitapta amaçladığından daha fazlasını yapmış. İtalya’da devrimci işçi hareketinin önderlerinden Gramsci’nin hayatını anlatmakla kalmamış, Mussolini’nin zindanlarında çürütülen devrimcinin Marksist teoriye yaptığı katkıları da bizzat içerisinde şekillendiği siyasal, tarihsel ve düşünsel koşulları da ortaya sererek son derece iyi bir şekilde anlatmış.
Bir Devrimcinin Yaşamı, Gramsci’nin günümüz antikapitalist solu için sık sık bir referans noktası haline gelen mevzi savaşı, organik aydın, modern prens-devrimci parti ve hegemonya kavramlarını ne anlama geldiklerini bu kitapta bulabilirsiniz.
Gramsci’nin yaşamı, İtalyan işçi sınıfı mücadelesine adanmış bir ömür. Fiorri’nin kitabı 1917 Ekim Devrimi’nin ardından tüm dünyada gelişen devrimci dalganın İtalyan işçi sınıfını nasıl etkilediğini, 1920-1921’de aşağıdan örgütlenen işçi konseylerinin yapısını anlatıyor.
Yenilen devrimin cezasının nasıl faşizm olduğunu, 1914 öncesi Gramsci’nin ve tüm İtalyan solunun üyesi olduğu İtalyan Sosyalist Partisi’nin teorisyenlerinden biri olan Mussolini’nin nasıl sağa kayarak faşist hareketi kurduğunu, faşizm altında yaşamın nasıl bir şey olduğunu etraflıca anlatıyor.
Faşist Mussolini’nin savcılarının “Bu beynin işlemesini 20 yıl durdurmalıyız” diyerek hapsetmişlerdi Gramsci’yi. Zindan kaldığı 8 yıl boyunca durmadan yazan ve üreten, hapisten çıktıktan kısa bir süre sonra 46 yaşında hayatını kaybeden Antonio Gramsci’nin görüşleri 21. yüzyılda kapitalizmi tarihin mezarını gömmek isteyenler için birer silah.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası