Hrant Dink için 'öldür' emri verenler yargılanacak mı? Cinayet davasının 20. duruşmasında savcı mütaalasında Dink'in Ergenekon çetesi tarafından öldürüldüğünü söylüyor, ancak bunu delillendiremiyordu. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, savcıyı iddialarını delillendirmeye, bir an önce yeni bir soruşturma başlatmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) cinayet üzerine raporunu tamamlamak üzere olduğu bildiriliyor. Adalet ve içişleri bakanlıklarına bağlı müfettişler 50 bin sayfayı bulan dava dosyalarını ve delilleri inceliyor.

DDK, önemli evrakların kaybolduğunu, bazılarınınsa tahrif edildiğini tespit etti. Kimi evraklar mahkemeden saklanmış, kimlileri-nin tarihleri değiştirilmiş, bazı evrakların yerine yenileri düzenlenip dava dosyasına konulmuş.

Dava başladığı günden bu yana Dink ailesi delillerin karartıldığını söylüyor. Adalet ise bir türlü gelemiyor. DDK raporunun yıl sonunda Cumhurbaşkanı Gül'e sunulacağı söyleniyor.

Tetikçilerle sınırlı tutulan davanın 21. duruşması 14 Kasım'da görülecek. "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" diyenler mahkemeye delilleri toplaması, DDK'ya sorumluları açığa çıkarması ve gerçek katillerin yargılandığı soruşturmanın başlaması için baskı yapmalı.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası