1983: Kürtaj caizdir 2012: Kürtaj haramdır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Başbakan’ın başlattığı kürtaj tartışmasıyla ilgili kurumunun görüşlerini açıkladı.

“Kürtaj haram ve cinayettir. Çocuk düşürmek ve aldırmak gebeliği önleyici tedbirlerden değildir. Çocuk aldırmak cinayet hükmündedir" diyen Diyanet İşleri, hükümetin çıkarmak istediği kürtaj yasasına destek verdi.

Diyanet İşleri’nin fetva yayınlayarak siyasal iktidarın sözcülüğüne soyunması ilk değil. Üstelik iktidarın kim olduğu, dine nasıl baktığı da Diyanet İşleri için çok farketmiyor.

Bunun en çarpıcı örneği; yine “kürtaj” konusunda, 12 Eylül cuntacılarıyla Diyanet İşleri’nin işbirliği. Darbeciler için, “nüfus planlaması”, iktidara geldikleri ilk günden itibaren hep gündemin ilk sıralarında yer buldu. Cunta, 1981 yılında Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri'ne kürtaj ile ilgili fikirlerini sordu. Diyanet İşleri, ülke çıkarlarını gözeterek nüfus planlamasının şart olduğunu, belirli bir süreye kadar kürtaj yapılmasının caiz olduğunu içeren görüşünü yazılı olarak cuntaya sundu.

Kürtaj yasasının çıktığı 1983 yılına kadar süren tartışmalarda Diyanet İşleri bu tutumunu hiç değiştirmedi.

Diyanet İşleri’nin benzer rolünü 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra da görmek mümkün.

O yıllarda sert tartışmalara neden olan “doğum kontrolü” ile ilgili Diyanet 1961 yılında “Hazreti Ali’nin de dahil olduğu alimler doğum kontrolünü caiz bulmuştur…” diye fetva yayınladı.

Yeni Anayasa tartışmaları hızla sürerken; iktidarların dine kurumsal ve siyasal müdahale aracı olan Diyanet’in kaldırılmasını savunanların sesini daha gür çıkarması gerekiyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası