Devrimin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti ve bugünlerde Mısır’da iki önemli gelişme yaşanıyor.

Devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu bitti. Müslüman Kardeşler’den Muhammed Mursi ve Mübarek rejiminin temsilcisi Ahmed Şefik, resmi açıklamaları göre ikinci turda karşı karşıya gelecek.

Şefik çok açık bir biçimde karşı-devrimci. Seçimleri kazanırsa devrimci harekete şiddetle saldıracağını ilan etti.

Müslüman Kardeşler’in adayı Mursi ise bu hareketin karakterini tam olarak yansıtıyor.

Bir yandan eski rejime karşılar, diğer yandan Mısır kapitalizmini savunuyorlar. Bu nedenle örneğin parlamento seçimlerini kazanmalarına rağmen Yüksek Askeri Konsey izin vermediği için hükümet kuramıyorlar hatta hükümete küçük ortak olarak bile giremediler. Bu durumu uzlaşma anlayışı ile kabul ediyorlar.

Ne var ki sokaktaki hareket Müslüman Kardeşler’e kızgın. Devrime katılmak konusunda da aynı ikircikli anlayışı gösteren Müslüman Kardeşler parlamento seçimlerine göre oylarının yaklaşık yarısını kaybetti.

Buna rağmen Mısırlı devrimci sosyalistler, devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Mursi’yi destekleyeceklerini ilan etti.

Şefik’in kazanması tam anlamıyla karşı-devrimin zaferi olacağı için devrimciler ve sosyalistler hiç bir hayale kapılmadan ve gerektiği zaman Mursi’nin karşısına da çıkmaya hazır olarak Mursi’yi destekliyor.

Boykot tutumunu ise sadece ultra solcular ve anarşistler öneriyor.

Sadece 700 bin oyla ikinciliği Şefik’e kaybeden Hamdeen Sabbah kendisine oy verenleri serbest bıraktığını ilan etti.

Bu arada devrimi destekleyen üç aday, Hamdeen Sabbah, Aboul Fatouh ve Halid Ali yaptıkları bir toplantı sonrası Mursi ile görüştü. Mursi’ye Cumhurbaşkanlığı Konseyi kurmayı önerdiler ancak o bu öneriyi reddetti. Toplantıda Mübarek’in yolsuzluklardan dolayı yeniden yargılanmasını kararlaştırıldı.

4 aday ayrıca 25 Ocak Hareketi, Devrimci Öğrenciler ve Devrimci Sosyalistlerin Ahmed Şefik’e karşı, devrimi savunmak için düzenledikleri gösteriyi destekleme kararı aldı.

Mısır’da yaşanan ikinci önemli olay ise devrik diktatör Mübarek’in ömür boyu hapis cezasına çarptırılması. Daha da öteye Mübarek ve iki oğlunun yolszuluk davası zaman aşımı nedeniyle beraat ile sonuçlandı.

Haberin duyulması ile birlikte büyük yığınlar devrimin simgesi olan Tahrir Meydanı’nı doldurdu. Birçok gözlemci devrimin adeta yeniden başlaması gibi bir havanın olduğunu söylüyor.

Mısırlı devrimci sosyalistler, Yüksek Askeri Konsey’e karşı kitlesel mücadeleyi yeniden yükseltiyor.

Önümüzdeki süreçte bu iki gelişmenin etkisi ile oldukça önemli.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası