Irkçı cinayetin ardındaki işbirliği
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden 6 yıl geçti. Yargı hala ‘örgüt var mı yok mu’yu tartışıyor. Kendisine karşı yapılan darbe planlarının bir parçası olarak gerçekleştirilen suikastın üzerine gitmeyen AKP hükümeti katilleri koruyor.

Örgüt kim?

Hangi ‘örgüt’ Hrant Dink’i öldürdü? Çok gizli bir örgüt mü ki yargı, hükümet, meclis onu bulamıyor? Karartılanların yanı sıra üzeri örtülemeyen onca delil hiç mi işe yaramıyor?

Hrant’ı öldürenler saklanmaya hiç gerek duymadı. Tetikçinin arkasına Türk bayrağı asıp kahramanları yaptılar. Cinayetin tertipçileri ve azmettiricilerini mahkemeye getiren jandarma aracının üzerine “Ya sev ya terk et” çıkartması yapıştırdılar. Cinayeti bilip de önlemeyen adeta gerçekleşmesi için uygun zemini hazırlayan İstanbul valisini, emniyet müdürünü, Trabzon’daki polis şeflerini terfi edip ödüllendirdiler.

Tetikçileri Dink’in üzerine gönderen örgüt devlettir. 90 yıllık baskı rejiminin sahipleridir. Zirve’de katliam yapan, Orhan Pamuk için kiralık katil tutan, 500 BDP’liyi ölüm listesine alanlardır. Milyonların aşağıdan basıncı ile rejim değişmeye başlarken, bunu engellemek için darbe planları yapan Ergenekon çetesidir.

AKP’nin kirli sicili

Peki AKP nerede duruyor? 2002 hükümetin ilk dönemlerinde misyonerliği “iç tehdit” olarak gösteren MGK kararlarına Erdoğan ve hükümet üyeleri de imza atmıştı. Hükümetin elindeki bakanlıkların yönettiği devlet kurumları Türkiye’deki Hıristiyanlara karşı kampanyayı yürütmüştü.

Ergenekon çetesinin Ermenilere ve Protestan misyonerlere karşı artan tehditlerini görmezlikten gelen, AGOS önünde yapılan ırkçı gösterilere ve 2005’te Hrant Dink’in de aralarında bulunduğu Ermeni Konferansı katılımcılarına yumurta atılmasına izin veren AKP idi. Hrant Dink’in katledilmesine yol açan 301 davalarının arkasında duran yine hükümetti ve bugün demokrasi havarisi kesilen meclis başkanı Cemil Çiçek, adalet bakanı sıfatıyla Hrant’ı hedef gösterenlerin başında yer almıştı.

Dink cinayetindeki işbirliği

2003 Mart’ın da AKP hükümetini devirmek için 12 Eylül tipi bir darbe planlayan generaller, Hrant Dink’i “darbe karşıtı” olarak fişlemiş ve adını ilk tutuklanacaklar listesine yazmıştı. Rejimin sahipleriyle uzlaşarak yola devam eden AKP, bu kampanya kendisine karşı bir darbenin ana unsuru haline geldiğinde Ergenekon çetesine karşı tavır almak zorunda kaldı. Bugün birçok darbeci general tutuklu, darbeler yargılanıyor. Cinayetin üzerinden 6 yıl geçmesine, kitaplar dolusu belge, bilgi ve tanıklığa rağmen AKP katilleri yargıya teslim etmeyip korumayı sürdürüyor. Hrant Dink cinayetinin arkasında 90 yıllık baskı rejiminin devam etmesini isteyen güçlerle AKP’nin uzlaşması duruyor.

# AKP, Ergenekon çetesi ve darbecilerle işbirliğine son ver.

# Hrant Dink cinayetine karışan 31 kamu görevlisini teslim et.

# Dava baştan görülsün. Hrant Dink cinayeti ve Zirve katliamı arasındaki bağların üzerine gidilsin. Tetikçilerle ilişkisi olduğu çoktan tespit edilen Ergenekon sanıkları bu davada da yargılansın.

# Ermenilere yapılan saldırı ve cinayetlerin failleri açığa çıkarılsın, ırkçılık cezasız kalmasın.

Biz bitti demeden bu dava bitmez!


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası