Çözüme Evet Koalisyonu’nun çağrısı:

“Kürt sorununda tarihi günlerden geçiyoruz. Tarihi adımlar atılıyor.

İlk kez çözüm kapısının net bir şekilde aralandığına tanık oluyoruz.

Bizler, çözüm sürecini önemsiyoruz. Biliyoruz ki çözüm yönünde atılan her adım, ölümün bu topraklarda yarattığı kasvetli havanın bir kader olmadığını herkese, hepimize gösterecek.

Nuran Yüce
Geçtiğimiz hafta sel, lodos, kar ve tipi ile mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarını aynı anda yaşadık.

• Kayseri’de saatteki hızı 95 kilometreyi bulan fırtınadan çatılar uçtu. Uçan çatılardan biri yolda yürüyen birinin ölümüne neden oldu.

• Foça’da saatte hızı 70 kilometreyi bulan rüzgar ve dalgalar sahildeki evlerin duvarlarını yıktı. Elektrik kesintileri olurken İzmir ve Çandarlı körfezinde gemi trafiği durdu.

Can Irmak Özinanır
Ulus-devletlerin ortaya çıkışının dolayısıyla ulus-devletin kurucu unsuru dışında kalan uluslara dönük baskının kapitalizmle yakından bağlantısı olduğunu biliyoruz. Peki, kapitalizm ortadan kalkmadan uluslar kendi kaderlerini tayin edebilir mi? Ulusal baskı kapitalizm altında ortadan kalkabilir mi? Ulusların kurtuluşu kapitalizmin ortadan kalkmasına yol açmayacaksa sosyalistler açısından ne anlamı olabilir?

MHP'nin Bursa mitinginin gösterdiği tek bir şey var: MHP kapatılmalıdır.

Sosyalist İşçi yıllardır, MHP'nin kapatılması gerektiğini savunuyor. Ne zaman faşist partinin kapatılması gerektiğini söylesek, demokrasilerde tüm siyasi düşüncelerin özgürce ifade edilmesi gerektiğini savunanlardan bu önerimize itiraz geliyor.

Kavranması gereken ise şudur: Irkçı düşünceler düşünce özgürlüğü kapsamına girmez!

Kürt halkı kitlesel olarak iki kez çözüme ‘evet’ dedi.

Diyarbakır’da Paris’te öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçinin cenazesi ve Newroz kutlaması, barış rüzgarlarını Fırat’ın batısına taşıdı.

Bahar, barışla geldi.

Şimdi sıra batıda. Kürtlerin uzattığı eli sımsıkı tutmak için, her ilde, her mahallede, her işyerinde ve okulda barışın sesini yükseltmeliyiz.

Geçen hafta IMF, AB merkez bankası ve AB komisyonunun oluşturduğu Troyka tarafından dayatılan ve Kıbrıs’ın en büyük iki bankasının 17 milyar avroluk “kara deliğini” kurtarmak için tasarruf hesabı olanların vergi ödemesini salık veren, yani krizin kurbanlarına bedel ödeten kredi anlaşması Kıbrıs parlamentosunda reddedildi. Böylece 2008’de kriz başladığından bu yana tüm Avrupa’da egemenlerin dayattığı ve krizin faturasını sıradan insanlara kesen kredi paketlerini ilk kez bir parlamento reddetmiş oldu.

Roni Margulies
Abdullah Öcalan’ın barış mesajının bir milyondan fazla kişiye okunduğu Diyarbakır Newroz’unun ertesi günü, Sözcü gazetesinin baş sayfası ateş püskürüyordu. Her gün olduğu gibi, o gün de sayfadaki her haber, her yazı nefret ve öfke kusuyordu.

“Biz Türkler herkesten üstünüz, Kürtlerin hepsi katildir, Atatürk’ün askerleri olan bizler hiç kimseyle barışmayız. Ne barışı lan?” şeklinde özetlenebilecek olan sayfada sadece bir tane “olumlu” haber vardı.

Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası