Şenol Karakaş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın çözüm sürecini geren açıklamalarını eleştiriyor.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm süreciyle ilgili bir dizi açıklama yaptı. Sürecin bir türbülans içine girdiğini anlatan Akdoğan, Kobanê olaylarının sorumluluğunu da arada sırada güç gösterisi yapmak isteyen Abdullah Öcalan’ın sırtına yıkmaya çalıştı.

Akdoğan’a göre tüm bu süreçte hükümet tertemiz, hiçbir hatası yok, hatalar hep Kürt tarafından gelmiş.

Oysa Kobanê eylemleri bir sonuç. Bir sürecin sonucu.

Kobanê eylemlerine kadar hükümet, süreci ilerleten adımları atmadı. Zamanında hamleler yapmadı.

Erdoğan, PKK ile IŞİD’i eşitleyen açıklamalar yaptı.

Irak-Suriye’ye askeri müdahaleyi kapsayan tezkere daha sonra IŞİD’e karşı çıkartıldığı söylense de, PYD ve PKK’yi de hedef tahtasına koyuyordu.

Akdoğan şunun farkında değilmiş gibi konuşuyor: Hükümet, atılması gereken adımları atmadı, atmıyor. Atması gereken 10 adımsa, henüz attığı adım sayısı bir. Bu, Kürt halkını geriyor ve sürece dair karamsarlığa itiyor. Çözüm sürecinin çok önemli bir süreç olması bir şey, sürecin Kürt halkına güven vererek ilerleyip ilerlememesi ayrı bir şey.

Eğer Kürt halkına güven verilecekse, Kürt hareketinin siyasi liderliği hakkında hakaretamiz konuşmalar yapmak ve İmralı-Kandil-Avrupa ve HDP arasında farklılıklar arayıp bunu her seferinde ortaya sürmek bunun yolu değil. Akdoğan ve hükümet temsilcilerinin anlaması gereken şu: PKK’siz barış olmaz!


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası