Ne zaman bir gösteri olsa, birileri “Gezi’yi hortlatmaya, kaos çıkartmaya çalışıyorlar” demeye başlıyor.

Soma’da 301 işçi ölüyor, ölümleri protesto edenlere verilen ilk yanıt, “Bunlar Gezici” oluyor.

Validebağ’da korunun mahvedilmesine karşı yapılan eylemler, “Gezicilerin işi” denilerek karalanmaya çalışılıyor.

Ermenek’te yeni bir maden faciasına, inşaatta ve trafik kazalarında işçilerin ölmesine karşı ses çıkartanlara hep aynı suçlamayla yanıt veriliyor: “Gezici!”

En son, Yırca’da 6 bin zeytin ağacının kesilmesine karşı oluşan tepki ve eylemlilikleri de suçlamaya çalıştılar.

Kobanê için sokağa çıkanlar, Gezicilerin Kürt versiyonu olmakla suçlandılar.

Bu yaklaşım, öncelikle Gezi direnişine katılanları ve bir bütün olarak Gezi direnişini kriminalize etmeye çalışıyor. Bazıları bunu uluslararası bir komplonun parçası olarak karalamaya çalışarak, bir adım daha atıyor. Bu ise her eylemi karalamak, kriminalize etmek ve küresel bir AKP karşıtı komplonun parçası göstermek için hükümetin eline “kanıt” veriyor.

Önüne geleni Gezici olmakla suçlayanlara şunları sormak ve söylemek zorundayız:

1. Gezicilik neden kötü bir şey olsun ki? Ağaçları korumak için başlayan ve giderek demokrasi ve özgürlüklerin alanını genişletmek için devam eden bir hareketti.

2. Soma’da maden ocağında yaşamını yitiren, Validebağ korusuna sahip çıkmak isteyen, Kobanê’yle dayanışmak isteyen insanlara “Gezici” dediğinizde ne dediğinizi düşünürseniz düşünün, sokağa çıkanlar eşitlik, adalet ve çevre katliamını durdurmak için çıkıyor.

3. Eğer birilerinin kaos ve kargaşa peşinde olduğunu düşünüyorsanız, adresi yanlış yerde arıyorsunuz. 6 bin ağacı kesen, iş cinayetlerine tedbir almayan, korulara AVM dikmekten başka bir amacı olmayan, ekosistemin katili, bin odalı sarayının maliyetinin 40 kişilik yaşam odasıyla 137 bin madencinin hayatının güvenceye alınacağını görmezden, duymazdan gelenlere bakmanız lazım.

Kaos isteyenler bunlar. Yolsuzluğu örtmeye çalışan, aşırı güç biriktirmekten sarhoş hâle gelen ve önüne çıkan ağacı kesen, önüne çıkan dereye HES dikmeye çalışanlar.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası