Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla Kandil ve Mahmur’dan gelen barış elçilerini karşılamak için ve barışa destek vermek için sınır kapısında toplanan yüzbinlerce insanın yanı sıra İstanbul Taksim’de de coşkulu bir yürüyüş gerçekleşti. 

Binlerce yoksul Kürt İstiklal’de bir araya geldi. İlk olarak Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan kitlenin yürüyüşüne çevik kuvvet izin vermedi. Yoğun barikat önlemi ile engellenmeye çalışılan yürüyüşün başlaması için binlerce kişinin ısrarı galip geldi. Uzun süre engelenen yürüyüş DTP’li vekillerin de görüşmeleri sonucu barikatın kalkması ile başladı. DTP’li İl yöneticilerinin, çeşitli parti temsilcilerinin ve DSİP’in de katıldığı yürüyüşte “Barışın önünü kesmeyin!” pankartı açıldı. “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, Türkçe ve Kürtçe olarak "Yaşasın halkların kardeşliği", "Barış elçilerine bin selam” sloganları atıldı. Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasını DTP İstanbul İl Eşbaşkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar okudu. İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı’nın yaptığı konuşmanın ardından açıklama sona erdi.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi adına Genel Başkanı Doğan Tarkan aynı gün basın açıklaması yaptı. Türkiye’ye gelen barış grubuyla Kürt halkının barış konusundaki ısrarını gösterdiği, somut bir adım attığını ve bu adımın akamete uğramaması gerektiğini vurgulayan açıklamada, Kürt hareketinin uzattığı barış elinin görülmesi gerektiği dile getirildi. DSİP’in yaptığı açıklamada, Kürt halkının attığı barış çığlığına batıdan sağlanan en yüksek düzeyde dayanışmanın ve desteğin bugün çok önemli olduğu vurgulandı.

Kriz ve açıklamalar

Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek olan barış grubunu karşılama ile ilgili DTP’nin de içinde bulunduğu Barış İçin Demokratik Çözüm Platformu geçtiğimiz hafta Makine Mühendisleri Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi. Platform adına basın metnini okuyan Havali Mengi, Kandil ve Mahmur’dan gelen barış grubunun ardından Avrupa’dan gelecek olan grubun da karşılanacağını belirtti. “Barışın elçilerini selamlıyoruz!” pankartının önünde yapılan açıklamanın ardından DTP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı sözü aldı ve Avrupa'dan gelecek olanları İstanbul'da coşkulu bir şekilde karşılayacaklarını söyledi. Avcı, "Bunu kimse yanlış okumasın, anlamasın. Bunun hiç kimseye faydası yok. Kürt halkı barışa karşı özlemlerini barış elçileri şahsında açığa çıkarmaya çalışıyor.” dedi.

Açıklamanın olduğu günden itibaren yaşanan gelişmeler, karşılamaların engellenmesi ve barış grubunun gelişinin ertelenmesi yönünde olduğu için Barış İçin Demokratik Çözüm Platformu geçtiğimiz Salı günü bir basın toplantısı daha düzenledi.

“Cin şişeden çıktı!”

Platform adına açıklamayı bu kez DSİP GK üyesi Volkan Akyıldırım okudu.

“Cin artık şişeden çıktı. Yeniden tutup şişeye koymak olanaksızdır” diyen Akyıldırım açıklamaya şöyle devam etti: “Ancak AKP hükümetinin talimatı üzerine yasal zorunluluk durumunda olan ‘Türkiye'ye giriş izin belgesi “Almanya'daki TC Büyük elçiliği tarafından verilmeyince barış grubunun uçuşu olanaklı olmadı. Belirsiz bir tarihe ertelemek zorunda kaldık. Elçilikle sorunlarını ne zaman çözer ve ne zaman hareket ederlerse biz de kararlılık ve coşkumuzdan zerre kadar taviz vermeden geldikleri gün programımızı uygulamaya koyacağız”

Valiliğe yasal izin için başvuru yaparak Kazlıçeşme’de karşılama şenliğinin düzenleneceği açıklamasının yapıldığı toplantıda İstanbul DTP İl Eş Başkanı Çiğdem Uçar açıklamaya ek olarak, “Tarih belli olmadığı için açık bırakacağız. Trafiği aksatmadan havaalanında karşılama yapacağız. Avrupa’dan gelecek grubumuz için bir heyetimiz var. Valilik izin vermese de kararlılığımızı göstermek için biz başvurumuzu yapacağız. Varsın reddeden valilik olsun. Bölgede yapılacak etkinliklere halk bütün olarak katılıyor. Barış grupları geldiği için tüm halk orada olacaktır. Bizler de güvenli olması için gereken başvurumuzu yapacağız” dedi.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası