İrem Nur Aksu
TSK ve savcı aksini söylese de bedeni havan mermisiyle paramparça edilen 12 yaşındaki kürt kızı Ceylan Önkol için İstiklal’de binlerce Ceylan bir araya geldi. O gün herkes Ceylan oldu. 15 Ekim Perşembe günü Taksim’de hesap sormak ve artık yeter demek için barış çığlıkları yükseldi. Ceylan Önkol İnsiyatifi’nin çağrısıyla yapılan insan zinciri ve yürüyüş Galatasaray Lisesi önünde hep bir ağızdan söylenen “gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar” türküsüyle başladı. İlkay Akkay ve Yasemin Göksu’nun söylemeye başladığı şarkıya göz yaşları da eşlik etti. Ceylan’ın gözlerini kocaman açtığı fotoğraflar taşındı. 'Ceylanı öldüren militarizm', 'Gerçekleri söyleyin’ dövizleri taşındı. 'Kaza değil cinayet sorumlular yargılansın', 'Ceylanı öldüren militarizm susma militarizmi sorgula' yazılı pankartlar açıldı. Ceylan’ın ölümü davullarla, düdüklerle protesto edildi.

'Ceylan'ın hesabı  sorulacak', 'Kürt halkına özgürlük', 'Ceylen’ın katili Ergenekon devleti’, Hepimiz Kürdüz hepimiz DTP'liyiz', 'İlker Başbuğ çeneni kapa', 'Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz' sloganları atıldı.

Yürüyüş öncesinde insan hakları savunucusu Eren Keskin bir konuşma yaptı. Konuşmasında, süren savaşta yıllar içinde çok çocuğun yaşamını yitirdiğini belirten Keskin sözlerine şöyle devam etti; “Ancak çocuk ölümleri karşısında savaştan beslenen militarist sistemi sorgulayacak kadar büyüyen bir kamuoyu tavrı gösterilemedi. Ceylan'ın fotoğrafından bizlere yansıyan o kocaman gözleri bu olayı sorgulamayı bizler için zorunlu kılıyor. Kürt sorununda çözümsüzlük politikaları üreten militaristler, hep savaşla beslendiler. Kimliği ne olursa olsun evlere gelen çocuk cenazeleri üzerinden kendilerini var etmeye çalıştılar. Hayatın her alanına müdahale eden, karar verme hakkımızı elimizden alan militarizmi sorgulayın.'

Açıklamanın ardından, önce Tünel Meydanı'na doğru insan zinciri oluşturuldu, sonra da yürüyüşe geçildi ve Taksim Meydanı'nda  Lice'ye giderek Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret eden heyette bulunanlar tarafından yapılan konuşmalarda ise hesap sorma kararlılığı ifade edildi. Dur De girişimi sözcüsü ve DSİP GK üyesi Cengiz Alğan "12 yaşındaki çocuğu koruyamayan devlet devlet değildir, çürümüş çete düzenidir" derken, Sanatçı Zeynep Tanbay da yaptığı konuşmada; "Abdullah Gül, Kayseri'de çocukları kaybolan aileleri ziyaret etti. Ceylan'ın ailesini de ziyaret edecek mi? Başbakan, Gazzeli çocukların dramını anlatıyor, timsah gözyaşları döküyor. Öldürülen Kürt çocuklarını hiç görüyor mu? O kurşunu geldiği yere iade etmeye kararlıyız" dedi.

DSİP GK üyesi Yıldız Önen de “Hiç bir devlet görevlisi görevini yerine getirmemiştir. Savcı, suçu 12 yaşında bedeni paramparça olmuş bir Kürt kızına yıkmaya çalışıyor.” diyerek, ilerleyen günlerde yapılacak suç duyurusu ile sürecin takip edileceğini belirtti.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası