Başımızı nereye çevirsek bir mücadele konusuyla karşı karşıyayız. PKK'li barış elçilerinin sınırdan girmesi, ırkçıların hezeyana kapılması, Dursun Çiçek imzalı cunta belgesinin gerçek olduğunun açığa çıkması.

Küresel krizin emekçiler üzerindeki etkisi, yoksulluk, eşcinsellerin ezilmesi, travestilerin öldürülmesi ve baskı altına alınması.

Aleviler üzerindeki baskılar. Buzdolabında bekletilen başörtüsü sorunu.

Küresel iklim değişiminin gezegen çapında yarattığı yıkım ve önüne geçilmezse yüzleşeceğimiz felaketlerin boyutu.

GDO'lu ürünler. Domuz gribi. Kuş gribi.

Afganistan'da savaş, Irak'taki ABD katliamı. Kıta çapında açlık yaşayan Afrika.

Küresel bir felaket olarak işsizlik.

Kapitalizmin ne kadar mantık dışı, akıl dışı bir sistem olduğu her gün biraz daha görünür oluyor.

Akıl dışı olan bir başka gerçek ise tüm bu küresel ve yerel politik başlıklarda solun sınıfta kalmış olması.

Kürt sorununun siyasal çözümü yönünde yakalanan tarihsel fırsat da, cuntacıların eylem planı hazırlığı yaparken yakalanması da, iklim değişimine karşı kazanım elde etme şansı da sol tarafından tepiliyor. Toplumda net bir sol sesin, keskin ve berrak taleplere sahip güven veren bir sol çıkışın ne kadar büyük bir etki yaratacağı çok açıkken sol, sağa kaymayı tercih ediyor.

Sağa kaymayanlar ise başlarını kuma gömüm, nostaljik sloganlarda idare etmeye çalışıyor.

İlk bakışta anlaşılmaz görünen bir başka politik tuhaflık daha yaşanıyor. Sözde sosyal demokrat parti cuntanın, Ergenekon örgütünün avukatlığını yapmaya soyunur, sağa kayarken, bir dizi demokratik açılım iktidardaki sağ parti döneminde gerçekleşiyor. CHP, demokrasinin "d"sini duyduğunda "vatan ve Kemalizm" çığlıkları atarken hakları, demokrasi, eşitlik ve özgürlük için mücadele etmek isteyen yüz binlerce emekçi ve genç aktivist tüm kampanyaların kanallarını zorlayarak sesini duyurmaya çalışıyor.

Arayışın solda olduğu çok açık. Birkaç örgüt ve kişinin kurduğu inisiyatiflerin eylem çağrısı binlerce aktivisti bir araya getirebiliyor.

Yeni bir kitlesel sol parti, bu arayışa yanıt verebildiğimiz ölçüde heyecan yaratacak, güven verecek, şekillenecek ve gerçekten kitleselleşebilecek.

Sol içinde yaşanan büyük yarılma göz ardı edilerek yeni bir kitlesel parti kurulamaz.

Kızgınlığını birleştirebileceği bir odağa ihtiyaç duyan emekçilerle buluşmadan yeni bir sol parti yaratılamaz.

Esas olarak sokağın dışında yeni bir sol parti yaratılamaz. Darbeye karşı çıkmadan ama sokakta karşı çıkmadan, çürüyen statükonun daha hızlı çökmesi için sokakta mücadele etmeden, kitlesel bir sol parti yaratılamaz.

Kitlesel bir sol parti, tüm kesimlerden önce işçi sınıfının ihtiyaçlarına yanıt vermek zorundadır. Bu yanıtı vermenin ilk yolu, kemalizmin hiçbir veçhesiyle ilişki kurmayacağını baştan ilan eden, milliyetçiliği her düzeyde teşhir eden, tüm ezilenlerin özgürlüğünden yana net bir biçimde tutum alan, işçi sınıfının küresel eylemleriyle ve küresel antikapitalist hareketle kopmaz bağlar kuran, politik sloganlarla yola çıkmaktır.

Bu açıdan bakıldığında, 2001 yılında Ankara'da düzenlenen Sosyalist Tartışma toplantılarında "yeni bir solun" işçi sınıfının ve ezilenlerin en önemli ihtiyacı olduğunu vurgulayan DSİP'te örgütlü Sosyalist İşçi okurları ve taraftarları her eylemleriyle kitlesel sol partinin kuruluşuna yardımcı oluyor. Kitlesel sol parti, bu ihtiyaca vurgu yapan devrimci örgütlerin güçleri ve kitleleri harekete geçirme yetenekleri büyük boyutlu sorunları çözmeye yetmediği için acil bir gereklilik.

İlker Başbuğ'u görevden almak için, cuntacıların hapse girmesi için, Ergenekoncuların bir numaralarıyla birlikte dağıtılması için, sağlıkta, eğitimde özelleştirmelerin durdurulması, hak kayıplarının geri alınması için, yönetenler ve devlet kurumları arasındaki çelişkilerin daha da derinleşmesi için, ABD'nin Afganistan'daki yenilgisinin hızlandırılmasının yolu da bu adımdan geçtiğinden Türkiye'nin Afganistan'dan derhal çekilmesi için daha büyük güçlerin harekete geçmesi ama gerçekten harekete geçmesi gerekiyor.

Bir daha barış elçileri geldiğinde, Kürt açılımında önümüzdeki günlerde yaşanacak bir olumlu adım daha atıldığında, batıda da on binlerce insanın sevinç gösterileri yapmasının garanti altına alınması ve Kürt halkının yalnızlık duygusundan kurtulması için kitlesel bir sol parti gerekiyor.


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası