2004 yılında görev yapan ve “Ayışığı”, “Sarıkız”, “Yakamoz” ve “Eldiven” darbe planlarıyla ilgili olarak bugün sabah saatlerinde Ergenekon savcılarına ifade vermeye giden Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına Darbelere Karşı Yetmiş Milyon Adım Koalisyonu bileşenlerince Beşiktaş Adliyesi önünde karşılandı.

Eylemciler, darbeler ve darbecileri protesto ederek, darbecilerin derhal tutuklanmalarını istedi. Adliye giriş kapısı önünde gösteri yapan protestocuların üzerine kullandığı aracı süren, sivil giyimli asker traşlı bir kişinin bazı göstericilere çarparak adliyeye girmesi gerginliğe yol açtı ve protestolara neden oldu.

"Darbelere Dur De", "Darbeciler Yargılansın", "İlker Başbuğ görevden alınsın" sloganları ve "'Darbeciyi altın kafese koymuşlar, ah darbe demiş" yazılı pankartlar eşliğinde Darbelere Karşı Yetmiş Milyon Adım Koalisyonu'nun açıklamasını okuyan Meltem Oral; "Sevgili Günlük, bir gün seni okuduk ve hayatımız değişti. Bir günlüğün bu kadar işe yarayacağını nereden bilebilirdik. Sen farkındamısın, değilmisin bilmiyoruz ama sen ortaya çıktıktan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı. Senin gibi bir günlük 50 sene önce ortaya çıksaydı Menderes asılmazdı. Yassıada’da hukuk katledilmezdi. Senin gibi bir günlük 40 sene önce ortaya çıksaydı Deniz Gezmiş asılmazdı. Ziverbey’de Mamak’ta işkenceler kol boyu gezmezdi. Senin gibi bir günlük 30 sene önce ortaya çıksaydı. 17 yaşında Erdal Eren asılmazdı. Diyarbakır zindanlarında yüzyılın en büyük insanlık ayıbı yaşanmazdı. Senin gibi bir günlük 20 sene önce 15 sene önce ortaya çıksaydı, Susurluk olmazdı. Fadime Şahinler, Aczimendiler olmazdı" dedi.

 

Tarihi açıklamanın tam metni

"Sevgili Günlük

Bir gün seni okuduk ve hayatımız değişti.

Bir günlüğün bu kadar işe yarayacağını nereden bilebilirdik.

Sen farkındamısın, değilmisin bilmiyoruz ama sen ortaya çıktıktan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmadı.

Senin gibi bir günlük 50 sene önce ortaya çıksaydı Menderes asılmazdı. Yassıada’da hukuk katledilmezdi.

Senin gibi bir günlük 40 sene önce ortaya çıksaydı Deniz Gezmiş asılmazdı. Ziverbey’de Mamak’ta işkenceler kol boyu gezmezdi.

Senin gibi bir günlük 30 sene önce ortaya çıksaydı. 17 yaşında Erdal Eren asılmazdı. Diyarbakır zindanlarında yüzyılın en büyük insanlık ayıbı yaşanmazdı.

Senin gibi bir günlük 20 sene önce 15 sene önce ortaya çıksaydı, Susurluk olmazdı. Fadime Şahinler, Aczimendiler olmazdı.

Sen Nokta dergisinden bize yüzünü gösterdiğin günden buyana hiç bir şey eskisi gibi değil.

Artık gizli saklı hiç bir şey kalmadı, kalamıyor. Sen bize ipin ucunu verdin. Söktükçe arkası geldi.

İnsanların çekmecelerinden suikast planları çıktı. Yer altından cephanelikler fışkırdı.

Önce Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz ve Eldiven planları ortaya döküldü. Sonra andıçlar, ıslak imzalı kaos planları, Kafes operasyonları kanımızı dondurdu. Şemdinli’de patlayan bombayı durduramadık ama sayende, 350 çocuğu öldürmek niyetiyle Koç müzesindeki denizaltıya konulmuş bombayı patlamadan etkisiz hale getirebildik. Hrant Dink’in, Rahip Santaro’nun, Malatyalı misyonerlerin imdadına yetişemedik ama Büyükada Vapuruna kurulan Kafes tuzağını geç olmadan bozabildik.

Bugün artık Genelkurmay karargahında bir cuntanın değil, tüm karargahın cuntanın ta kendisi olduğunu biliyoruz.

Kaos planlarının, andıçların altında Islak imzası bulunan Dursun Çiçek’ten önce, Selimiye’de keyfine diyecek olmayan Hasan Iğsız’ın veherşeyin ilk elden sorumlusu İlker Başbuğ’un görevden alınacağı ve yargılanacağı günü iple çekiyoruz.

Sevgili Günlük,

Bir adamın egosundan yararlanıp sana içini dökmesini sağladın. Bu bilgileri bizim için sakladın ve açıkladın. Sen günlüklerin Mata Hari’sisin.

Sana çok çok teşekkür ediyoruz..."

Darbelere karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası