“Siyasal demokrasinin sınırlarının kısıtlanması değil genişlemesi için, adalet duygusunun güçlenmesi ve yaygınlaşması için, Kürt sorununda demokratik barışçıl umutlarının körelmemesi için Demokratik Toplum Partisi kapatılmamalıdır. DTP’yi kapatmayın! Vekillere dokunmayın!”

Adalet Ağaoğlu, Atilla Keskin, Ayla Yıldırım, Aydın Engin, Baskın Oran, Bülent Aydın, Cengiz Alğan, Deniz Türkali, Doğan Tarkan, Eren Keskin,Hakan Öztürk, Hakan Tahmaz, Eşber Yağmurdereli, Ferhat Kentel, Fethiye Çetin, Filiz Koçali, İpek Çalışlar, Ertuğrul Kürkçü, Saruhan Oluç, Gencay Gürsoy, Şenol Karakaş, Jaklin Çelik, Mahir Sayın, Leman Yurtsever, Levent Tüzel, Mebuse Tekay, Memet Ali Alabora, Murat Çelikkan, Murat Aksoy, Oral Çalışlar, Orhan Miroğlu, Osman Kavala, Oya Baydar, Özlem Dalkıran, Semiha Kaya, Roni Margulies, Rojin Ülken, Tayfun Mater, Teslim Töre, Turgay Oğur, Vedat Türkali, Yalçın Ergündoğan, Yaman Yıldız, Yıldız Önen, Yıldız Ramazanoğlu, Mahir Günşiray, Kerem Kabadayı, Zeynep Tanbay gibi isimlerin imzası bulunuyor.

Ankara
DTP kapatma davası öncesinde MAZLUM-DER, DSİP, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, Darbeye Karşı 70 Milyon Adım, Genç Siviller,ÖSH, Barış Meclisi üye ve temsilcileri DTP Genel Merkezine destek ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrası genel merkez önünde "DTP'yi kapatma vekillere dokunma" pankartı açan grup adına yapılan kısa açıklamada, "Siyasal demokrasinin sınırlarının kısıtlanması değil genişlemesi için, adalet duygusunun güçlenmesi ve yaygınlaşması için, Kürt sorununun demokratik barışçıl umutlarının körelmemesi için DTP kapatılmamalıdır. Biz özgürlük, demokrasi ve adalet isteyenler, ırkçılığa-milliyetçiliğe ve ayrımcılığa 'dur' diyenler, 'darbelere karşı omuz omuza' diyenler, bugün kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan DTP'ye destek olmak, kapatılan partiler hurdalığına birisinin daha eklenmesine engel olabilmek için buradayız. Adalet, barış ve demokrasi için DTP kapatılamaz" denildi.

İstanbul

DTP hakkında birden bire ortaya çıkan kapatma yönündeki Anayasa Mahkemesi raporuna barış yanlıları hemen tepki gösterdi. Barış aktivistleri tarafından kurulan DTP Kapatılamaz İnisiyatifi bir basın toplantısı düzeledi.

8 Aralık Salı günü Taksim Hill Otel'de gerçekleşen basın açıklamasını inisiyatif adına Oya Baydar okudu. Ardından Türk Tabipler Birliği Başkanı Gencay Gürsoy konuştu. Gürsoy, Tokat'taki provokasyon sonucu askerlerin, İstanbul'da molotof kokteyli nedeniyle yaşamını yitiren 16 yaşındaki Serap'ı ve Diyarbakır'da vurulan 23 yaşındaki Aydın Erdem'in ölümlerini protesto ettiklerini söyledi.

DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan ise Kürtlerin DTP kapatılsa bile kendi örgütlerini yine kuracaklarını söyledi ve yargı darbesinin iki yıllık bilançocuna dikkat çekti.

KESK Başkanı Sami Evren, Lale Mansur, Zeynep Tanbay, Ayla Yıldırım ise DTP'nin kapatılması ile doğacak sonuçların sorumlusu olacak 11 yargıca seslendi. DTP'yi kapatmamalarını, barışı engellememelerini söylediler.

DTP'yi ziyaret

 

DTP kapatılamaz İnisiyatifi adına toplantıyı yöneten Küresel BAK sözcüsü Yıldız Önen konuşmaların ardından hep birlikte DTP İstanbul İl Örgütü'nü ziyaret edelim çağrısını yaptı. Barış aktivistleri Tarlabaşı'ndaki DTP binasına yaklaştıklarında "dtp kapatılamaz" ve "yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarını attı. DTP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve İl yöneticileriyle görüşen aktivistler DTP'nin bu süreçte yanında olduklarını söylediler.

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
















Su Hakkı Kampanyası