Generaller darbe girişimlerinin hesabını veriyor

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, görev yaptıkları dönemde darbe planladıkları iddia edilen eski kuvvet komutanları sivil savcılara ifade verdi. Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, 'darbe girişimi şüphelisi' olarak 10 saat boyunca Ergenekon savcıları tarafından sorgulandılar.

Adliyeye hiyerarşik sıraya göre geldikleri gözlemlenen komutanlardan, 'Darbe Günlükleri'nin sahibi Özden Örnek, Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen tarafından; Aytaç Yalman, Savcı Ercan Şafak tarafından; İbrahim Fırtına ise Savcı Murat Yönder tarafından sorgulandı.

Emekli kuvvet komutanlarına, "Ayışığı", "Sarıkız", "Yakamoz" ve "Eldiven" adlı darbe planlarından haberleri olup olmadığı, bu planların içinde yer alıp almadıkları, "Cumhuriyetçi Çalışma Grubu" içerisinde çalışıp çalışmadıkları gibi sorular soruldu. Tüm emekli komutanlar, iddianamelerde ve günlüklerde geçen haklarındaki tüm iddiaları reddederlerken; Özden Örnek, günlüklerin kendisine ait olduğu yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını savundu. 10 saatlik sorgulamanın ardından, 3 eski kuvvet komutanı saat 21:00'de adliyeden ayrıldı.

Adalet Bakanlığı'nın 2006 yılında yayımladığı genelge uyarınca, sorgulara İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı da katıldı. Başsavcı vekili Çolakkadı "Komutanlar darbe günlükleri ve elde edilen bazı delillerle ilgili sorgulandı. Soruşturma sürüyor" dedi.

 

2003-2004'te ne olmuştu?

 

 

SARIKIZ: Basının ele geçirilmesi, üniversite öğrencilerinin sokağa dökülmesi, sendikalarla birlikte hareket edilmesi gibi bir dizi eylemi içeren 'Sarıkız darbe planı'nın, Şener Eruygur, Aytaç Yalman, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına tarafından hazırlanmış olabileceği tahmin ediliyor.

 

 

 

AYIŞIĞI: Bu planın ayırt edici özelliği, ordu içinde darbeye sıcak bakmayan komutanları tasfiye etmek istemesi. Bunların başında dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök geliyor. Darbeye soğuk baktığı iddia edilen dönemin 1.Ordu Komutanı Yaşar Büyükanıt ve 2. Ordu Komutanı Fevzi Türker'in oldu-bitti ile hareketsiz ve yetkisiz bırakılması da planlanmıştı.

YAKAMOZ: Bu planda, cuntacılar, Ayışığı planı gerçekleştikten sonra TSK'nın sivil idare ve dış dünyayla ilişkilerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili hedeflerini anlatıyorlardı. Buna göre, Yaşar Büyükanıt ve Fevzi Türkeri'nin etkisiz bırakılması sonrasında yerine geçecek korgeneralerin de belirlendiği belirtiliyordu.

ELDİVEN: Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından hazırlandığı iddia edilen Eldiven planı genel olarak, Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinden sonra yapılması gerekenleri planlamıştı. Eldiven'e göre, dahili mutabakatın sağlanması, Cumhurbaşkanlığı mutabakatının sağlanması, yıpratma, hazırlık ve geçiş ile TSK Türk halkı projesi sırayla devreye sokulacaktı.

 

Ergenekon çözülüyor

 

Ergenekon'un sivil kanadı üyesi olan eski İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ümit Sayın, gizli tanık olduğunu açıkladı ve cunta faaliyetlerini itiraf etti:

 

 •  

  "Eruygur ve Hüseyin Kıvrıkoğlu askeriyedeki yapılanmanın sivil bağlantısından söz ettiler. 2 ya da 3 komutan sivil toplum örgütleriyle bağlantısından söz etti. Bu sivil toplum örgütleri arasında Çağdaş Eğitim Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile TESAV var."

   

 •  

  "Konuştuğum komutanlar, Türkiye'deki durumun iyiye gitmediğini, bu örgütlenmenin bu gidişe bir "dur" diyeceğini söylediler. Komutanlar muhtıra verilmesini savunuyorlardı. Tolon da dahil..."

   

 •  

  Eruygur'un ADD'nin başına geçmesi cunta planının parçası

   

 •  

  "Bana bu yapılanmadan söz etti. Sivil toplum örgütleriyle bağlantısı olduğunu söyledi. 'Görev alır mısın?' dedi. Katılamayacağımı söyledim. Emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile de 2005 yılında Fenerbahçe Orduevi'nde görüştük. Bana en ayrıntılısını da Hüseyin Kıvrıkoğlu anlattı. Örgütlenmenin 'Encümen-i Daniş' olduğunu, toplandıklarını söyledi. Encümen-i Daniş içerisinde büyükelçiler, komutanlar ve devletin üst kademesindeki insanların bulunduğunu, görevi sırasında da böyle toplantılar yapıldığını belirtti.''

   

Özden Örnek'in darbe günlüklerinden:
Aytaç Yalman: "Söylenecekler söylendi. Kendimi suçlu hissediyorum (Genelkurmay Başkanı bu söz üzerine "neden kendini yalnız sorumlu hissediyorsun" diye sordu) Yalnız kendim değil, siz de benim kadar sorumlusunuz. Buradaki diğer arkadaşların sorumluluğu bizden sonra gelir. Zamanı boşuna geçirdik. Benim önerim hemen ve gecikmesiz eylem planına başlamak. Seçimden önce muhtıra vermeliyiz." 3 Aralık 2004, YAŞ hazırlık toplantısındaki konuşması
İbrahim Fırtına: "Eylem planının amacı anayasayı korumaktır. Takdimde TSK'nın eylem planını tek başına yapamayacağını belirtmek bir zafiyetir. Bu cümleler kayıtlardan çıkarılmalıdır. Cumhurbaşkanı ile müşterek hareket şart. Parlamento Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmelidir. Yeniden anayasa yapılmalı ve bu anayasa kendini koruyacak her türlü imkân konulmalıdır. Bu hükümetle olmaz. Hukuki şartlar müsaittir. Gereken yapılmalıdır. Cumhurbaşkanı'nın yetkileri vardır." 3 Aralık 2003, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki YAŞ (Yüksek Askerî Şûra) Hazırlık Toplantısı'nda yaptığı konuşma

Yaşar Büyükanıt: "Önümüzde iki seçenek var. Ya bu iktidara hiç sesimizi çıkarmayacağız. Ya da sopa zoru ile istediğimizi yaptıracağız. Vahim bir tablo. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye gittiğinde Fetullah Gülen ile buluştular. AK ismi bilinerek ve kasıtlı olarak Bediüzzaman'ın yazılarından alınmıştır. Acaba zaman mı geçti? Bence geçti. Dead line seçimlerdir. Eylem planında tedbirleri sıralamak kolay ama uygulanabilir olmalıdırlar. Kamuoyu desteği için en önemli kaldıraç basın yayındır. Bunu kullanmalıyız." 3 Aralık 2004 tarihli YAŞ toplantısı öncesi yapılan zirveden
İlker Başbuğ: "Biz de bir grup kurduk. Komutan sizinkileri okudu. Grup bizim ve sizin önerilerinizi birleştirerek bir öneri hazırlayacak ve bunu sizlere göndereceğiz. Sonra bu konuyu Askeri Şura'ya getirerek tartışıp herkesin fikrini alacağız. Bilahare de sonucu Cumhurbaşkanı'na götüreceğiz, sonra da Başbakan'ı buraya davet ederek kendisi ile bu konuyu görüşeceğiz. Bizim planımız bu şekilde. Yani sonuçta bir nevi 'muhtıra' olacak." (alternatif darbe planı)


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası