Onur Devrim Üçbaş
Avusturya’dan Almanya’ya, Sırbistan’dan Yunanistan’a tüm dünyada gençler, öğrenciler kapitalizme ve onun yarattığı sorunlara karşı sokaklarda. On binlerce öğrenci başka bir dünya umuduyla sokakları dolduruyor ve kazanmak için mücadele ediyor. Türkiye’li öğrenciler olarak Avrupa’daki deneyimlerden öğrenerek kendi mücadelemizi geliştirebiliriz. Şimdi, kapitalizme isyan etme zamanı.

Avusturya:
İşgaller devam ediyor. Öğrenci mücadelesinin sembolü haline gelen Viyana Üniversitesi’nin Audimax salonu dünyanın her tarafından gelen konuşmacılara ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler başta olmak üzere birçok kişi işgal altındaki üniversitenin serbest kürsüsünü kullanıyor. İngiliz Sosyalist İşçi Partisi(SWP)’nin önde gelen üyelerinden Alex Callinicos’da, Audimax’de öğrencilere hitap etti. 

Almanya:

Polis birçok üniversiteye zorla girerek işgalleri sonlandırdı. Frankfurt’ta yüzlerce polis Frankfurt Üniversitesine girerek 176 öğrenciyi gözaltına aldı. Ancak öğrenciler pes etmiyor. 50’yi aşkın üniversite işgal altındayken yedi üniversite yeniden işgal edildi. Alman öğrenciler 10 Aralık günü Bonn’da yapılacak eyleme hazırlanıyor.


 

 

Yunanistan: 

 

 

Alexis’in polis tarafından öldürülmesinin birinci yıldönümünde Yunanistan’da öğrenciler sokakta. Binlerce öğrenci sokaklarda polisle çatıştı, yüzden fazla kişi gözaltına alındı. Öğrencileri halk da destekliyor. Öğretmenler destek için 24 saatlik greve giderken, kamu emekçileri de 3 saat iş bıraktılar. 400’den fazla üniversite ve lise işgal edildi. 

 

Tek dünya, tek mücadele!

 

 

Yükselen öğrenci mücadelesi dalgası Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın sokaklarında yayılıyor. Geçen hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günü yapılan üç ayrı yürüyüşe toplam 1500 kişi katıldı. Bu, öğrenci örgütlülüğünün yeni bir aşamaya ulaştığını gösteriyor.

 

 

Bu protestolar on yıldır yapılan en büyük ve en politik eylemlerdi. Ayrıca ilk kez şehrin iki yarısını birbirine bağlayan iki ana köprüyü bloke ettik. Bologna sürecinin konuşulduğu uluslararası bir konferansın önünde yapılan ana protestodan sonra, Çarşamba ve Cuma günü Branko's köprüsünü, Cuma günü ise Gazela köprüsünü kapattık. Bologna süreci AB tarafından finanse ediliyor ve yüksek eğitimi piyasaya açmayı hedefliyor.

Son iki eylemimize kısaca Joe olarak da bilinen Ljubisav Dokic'de katıldı. Joe nefret edilen eski başkan Slobodan Miloseviç'i deviren eylemlerde kalabalıkların önünde sürdüğü buldozer ile 5 Ekim 2000 devriminin simgesi haline gelmişti.

Neo-liberal Bologna reformlarına karşı meşru taleplerimizi dile getirdiğimiz altı eylem düzenledik. Protestolar, resmi öğrenci temsilcileri tarafından örgütleniyor. Başı çeken öğrencilerden biri de aynı zamanda iktidar partisinin bir üyesi olan Belgrad Üniversitesi Öğrenci Meclisi Başkanı.

Bologna reformlarına karşı herkes için ücretsiz eğitimi savunan hareket diğer üniversitelere de yayılabilir. Bizim mücadelemizin kazanmasını isteyen öğrenci temsilcileriyle çok önemli ilişkiler kurduk. Taleplerimiz tüm dünyadan öğrenciler arasında olduğu kadar işçiler arasında da kabul görüyor.

Avusturya öğrenci hareketinin de desteği ile yüzlerce bülten bastırdık. Yaptığımız işler Sırbistan'ın günlük gazetelerinde de yer aldı.

Cuma günü hükümetle bir toplantı daha gerçekleştirecektik, ama öğrenci meclisi başkanı, hükümetin altı talebimizin beşini yerine getireceğinin "garanti"sini verdi. Fakat nasıl ve ne zaman olacağını söylemedi.

Çoğumuzun da tahmin ettiği gibi, öğrenci meclisi başkanı protestoları bitirme kararı verdi ve arkadaşlarına evlerine gitmelerini söyledi. O noktada oyuna getirildiğimizi anladık ve hemen bir kaç yüz öğrencinin bir araya geldiği bir eylem örgütledik. Bu geri adım atan öğrenci temsilcilerinin başarısız olduğunu gösterdi. Aynı zamanda taleplerimiz ve taktiklerimiz radikalleşti. Artık kolektif karar alma mekanizmalarını ve herkes için ücretsiz eğitim için üniversite işgallerini konuşuyoruz.

Üç sendikanın, grevler arası komitenin ve taksi ve kamyon sürücüleri birliğinin desteğini almış bulunmaktayız. Perşembe günü 200-300 taksi sürücüsünün ve pek çok sendikadan işçinin de bizi destekleyeceği bir eylem düzenleyeceğiz.

Mücadelemiz, işçi mücadelesinin patlamasını engellemek için Rusya'dan yüklü miktarda borç almak zorunda kalan hükümetin başını çok ağrıtacak. Bu noktada alacağımız uluslararası destek çok önemli. Mücadelemiz dünyanın tüm öğrenci hareketleriyle iletişim halinde olmalı. Önümüzdeki hafta mücadele açısından büyük önem taşıyor.

Tek dünya - tek mücadele!

Sırbistan’dan anti-kapitalist öğrenciler

 

 

 


Dijital sayı 27 - 11 Mayıs 2021 (pdf)

Dijital sayı 26 - 27 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 25 - 6 Nisan 2021 (pdf)

Dijital sayı 24 - 23 Mart 2021 (pdf)

Dijital sayı 23 - 16 Mart 2021 (pdf)

Abone olun

Dostlarımız

Marksist.org

Marksizm 2013

dsip
Su Hakkı Kampanyası